Partizan: Yaşasın Onur Direnişi

 Yaşasın Onur Direnişi

İktidarın saldırganlığının yelpazesini ve dozajını giderek artırmasına karşılık LGBTİ+’ların geri adım atmadığını, direnişi büyüttüğünü vurgulayan Partizan, “Yasaklara, homo/trans/bi-fobi’ye karşı, Yaşasın Onur Direnişimiz!” dedi.

29 Haziran 2024

Partizan, Onur ayına ilişkin “LGBTİ+’ler Vardır; Yaşasın Onur Direnişi” yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada ezilen kesimlere dönük saldırılara paralel olarak kadınlara ve LGBTİ+’lara dönük saldırıların özellikle de 2015 yılından bu yana her gün biraz daha derinleştiğini kaydeden Partizan, şu değerlendirmelerdede bulundu.

“AKP-MHP faşist bloku; işçi sınıfına, Kürt ulusuna, Alevilere yönelik sürdürdüğü sistematik saldırılarını seçimden sonra kayyum atayarak derinleştirmiştir. Faşist blok, Kürt halkının iradesine dönük saldırılarını Van’dan başlatmış, ancak başta Van halkı olmak üzere coğrafyamızın dört bir yanında yurtsever ve devrimci, ilericilerin sokaktaki direnişine çarpmış, geri adım atmak zorunda kalmıştır. “Normalleşme” adı altında saldırılarının dozajını yükselten iktidar, Kayyum ısrarını baskı, şiddet ve tutuklamalar eşliğinde sürdürmektedir.

Erkek egemen heteroseksit devlet buna paralel bir şekilde, kadınlara ve LGBTİ+’lara dönük saldırılarını özellikle de 2015 yılından bu yana her gün biraz daha derinleştirmektedir.”

Devletin her Onur ayında bütün Onur Yürüyüşlerini ve Onur Haftası etkinliklerini, LGBT+ düşmanlığını sistematik bir şekilde örgütleyerek yasakladığı hatırlatan Partizan, “Bu yılda Onur Yürüyüşleri ve etkinliklerini, “toplumsal eylem/ etkinlik gerçekleşmesi esnasında toplumda infial uyandıracak, milli, insani ve vicdani değerlere dokunacak, toplumsal iç barışı tehdit edebileceği” gerekçesiyle yasaklamıştır. Pankart asarken, gökkuşağı ile yürürken bile faşist-gericilerin saldırına maruz kalınması devletin LGBTİ+’lara dönük nefret politikalarını sistematikleştirilmesinin sonucu olarak karşımıza çıkmaktadır” dedi.

İktidarın saldırganlığının yelpazesini ve dozajını giderek artırmasına karşılık LGBTİ+’ların ise geri adım atmadığını, direnişi büyüttüğünün altını çizen Partizan açıklaması, “LGBT+’lar bütün saldırılara rağmen çeşitli yollar ve yöntemlerle sokaklardan vazgeçmedi, alanlarda olmaya devam edecek. LGBTİ+’ların ikili cinsiyet sistemine, heteroseksüel patriarkal sisteme karşı verdikleri Onur Direnişi, özgürlük ve halk demokrasi mücadelemizin bir parçasıdır. LGBTİ+’lar vardır, var olmaya da devam edecektir! 32.Onur Haftasında; yasaklara, homo/trans/bi-fobi’ye karşı, Yaşasın Onur Direnişimiz!” ifadeleriyle sonlandı.