Binler kayyuma karşı İstanbul’da yürüdü: “Kurdistan goristan ji bo faşîstan!”

Binler kayyuma karşı İstanbul’da yürüdü: “Kurdistan goristan ji bo faşîstan!”

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, binlerin katılımıyla kayyuma karşı Kartal Meydan’ına yürüdü. Mitingde, “Dün Van’da halkın iradesiyle geri püskürtülen kayyum saldırısını, bugün de Hakkari’de püskürteceğiz” vurgusu yapıldı.

29 Haziran 2024

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi’nin (DEM Parti) yerel seçimlerde kazandığı Hakkari Belediyesi’ne kayyum atanmasına karşı Kartal Meydanı’nda “Emeğimiz, özgürlüğümüz için kayyuma geçit vermeyeceğiz” şiarıyla miting düzenledi.

Miting öncesi Marmaray Başak Durağı’nda toplanan devrimci, demokrat örgütler ve siyasi partiler kortejler halinde Kartal Meydan’ına yürüdü. Yürüyüşte sık sık, “Kurdistan goristan ji bo faşîstan”, “Kayyum defol belediyeler bizimdir”, “Jin, Jiyan, Azadi”, “Direne direne kazanacağız”, “Kayyumlar gidecek biz kalacağız” sloganları atıldı.

Partizan ve YDG ise, “Kayyumlar yenilecek! Kürt halkının iradesi kazanacak!” yazılı pankartla yürüyüşte yerini aldı.

Miting, Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, başta kayyım olmak üzere “faşizme” karşı birlikte mücadelenin önemine vurgu yapılan ortak basın metninin okunmasıyla başladı.

Açıklama, “AKP-MHP iktidarı ayakta kalabilmek varlığını sürdürebilmek için toplumun geniş kesimlerine dönük saldırılarını sürdürüyor. Bu saldırıların bir yanını da kayyum darbesi oluşturuyor. Hakkâri Belediyesi’ne gerçekleştirilen kayyum saldırısı Kürt halkının kazanılmış haklarını, eşitlik ve özgürlük mücadelesini boğmanın bir aracıdır. Halkların eşit ve özgür biçimde ortak yaşamını, gönüllü birliğini hedeflemektedir. Kayyumlarla devreye sokulan saldırı, eşitlik ve özgürlük isteyen herkese, her kesime dönüktür” denildi.

“Bizler biliyoruz ki, kayyum saldırısı sadece bir belediyeye el koymak, darbe yapmakla sınırlı değildir. Orta Vadeli Program, yeni vergi yasası, sınır ötesi operasyon hazırlığı, 1 Mayıs, Kobane tutuklamaları bir bütündür. AKP-MHP blokunun milyonlar için büyük bir yıkım anlamına gelen ekonomi politikalarını hayata geçirmek için baskı ve zorbalığın dozunu artırmaktan başka çözümü olmadığını biliyoruz” ifadeleriyle devam eden açıklamada Sermaye düzeninin hukukuna göre bile yasal olmayan bu saldırılara karşı öncelikle işçi ve emekçiler olmak üzere toplumun tüm kesimleri karşı durmalıdır” ifadeleriyle devam eden açıklamada, şu vurgu yapıldı:

“Dün Van’da halkın iradesiyle geri püskürtülen kayyum saldırısını, bugün de Hakkari’de püskürteceğiz!”

Türkiye’nin İsrail’le süren ticaretini de hatırlatan açıklamada, “İsrail’le başta ticari, askeri ilişkiler olmak üzere tüm ilişkilerin kesilmesi için mücadelemizi büyüterek sürdüreceğiz” ifadeleri kullanıldı.

Konuşmanın ardından Grup Adalılar sahne alarak müzik dinletisi yaptı.

Ardından mitingi örgütleyen kurumlar sahneye çıkarak kitleyi selamladı.

Colemêrg Belediyesi Eş Başkanı Viyan Tekçe sahneye çıkarak konuşma yaptı. Tekçe’de, kayyımın Türkiye’nin ortak bir sorunu olduğuna dikkat çekerek, Colemêrg halkının iradesinin yok sayıldığını belirterek, tüm saldırılara karşı ortak mücadele etmenin önemine vurgu yaptı.

Ardından tutsak olan Colemêrg Belediye Eş Başkanı Mehmet Emin Akış’ın hapishaneden gönderdiği mesajı ile 1 Mayıs tutsaklarının mesajı okundu.

Yapılan konuşmaların ardından miting sanatçı Onur Akın, Adalılar ve Arhat’ın sahnede seslendirdiği şarkılar ile son buldu.