TUTSAK PARTİZAN | “Hücrelere baskınlar direniştekilere muhtemel zorla bir müdahalenin provası gibi…”

Kandıra 1 No’lu F Tipi Hapishane’de tutulan ve ölüm orucuna giren PKK dava tutsakları ile dayanışmak için 20 Mayıs’tan bu yana açlık grevinde olan Tutsak Partizan Resmiye Vatansever hakkında açılan bir soruşturma için sözlü savunma vermeye götürülürken ayakkabı aratma dayatmasına maruz bırakıldı.

Gardiyanların zorla ayakkabısını çıkardığı Vatansever, süresiz açlık grevine destek verdiği için hakkında açılan soruşturmaya karşı sözlü savunmaya çıplak ayakla giderek uygulamayı protesto etti:

“Kazanılan haklarımız bir kere daha gasp ediliyor”

“Savunmamı almak için  hücre kapısına gelen gardiyanlar yakın zamana kadar olmayan yeni bir dayatmayla ayakkabı araması yapmamı istediler. Ayakkabı aramasının nedeninin sorduğumda kayda değer bir cevap alamadım. Gardiyanlar ayakkabımı çıkardıktan sonra giymeyerek savunmaya çıplak ayakla geldim. Türkiye’de hapishanelerde ve dışarıda artık insanların sağlık ve savunma haklarının gasp etmeye yönelik bir saldırının tekrarlandığını gördüm bu şekilde ayakkabı dayatması F tipi hapishaneler açıldığında başladı.  Devrimci tutsaklar bu ayakkabı aramalarına  karşı mücadele verdiler ve yıllarca yere ayakkabısız gidildi. Kazanılan haklarımız gelinen aşamada bir kere daha gasp ediliyor.”

“Leyla’yı, ölüm orucu direnişini ve annelerimizi selamlamak için…”

PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridi protesto etmek ve bu talepli eylemlerini ölüm orucuna evrilten tutsaklarla dayanışmak amacıyla 20 Mayıs’tan bu yana 15 günlük açlık grevine giren Vatansever, şu şekilde savunma yaptı:

“Hapishanelerde 3 binden fazla tutsak tarafından sürdürülen süresiz açlık grevleri 100’lü günleri geride bıraktı. Evlatlarının tecride karşı mücadelede seslerini duyurabilmek için hapishane kapılarında ve çeşitli yerlerde açıklama yapmak isteyen anneler her gün saldırıya uğruyor. Zindan direnişlerini sahiplenen anneleri selamlamak, annelerimize saldıranları lanetlemek, 196 gündür açlık grevinde olan Hakkari Milletvekili Leyla Güven, ölüm orucuna başlayan 30 arkadaşımızı selamlamak için bu açlık grevini protesto amacıyla açlık grevindeyim.”

“Yaşanacaklardan müdür ve personel sorumludur”

Geçtiğimiz hafta Kandıra hapishanesinde çeşitli hücrelere ve özelde de süresiz açlık grevinde ve ölüm orucunda olan tutsakların hücrelerine baskın yapıldığını söyleyen Vatansever, bu saldırıda ölüm orucundaki Muhammed İnal ve Yaşar Cinbaş’ın  eşyalarının yere atıldığını, radyolarına zorla el konulduğunu, baskın arama yapılan diğer hücrelerde de radyolara el konulduğu, daha sonrası günlerde yapılan genel aramada ise tutsaklardaki geri kalan radyoların toplandığını anlattı.

“Adeta bir suç unsuruymuşçasına operasyonlarla ele geçirilen radyolar düne kadar kantinlerde satılıyordu. Direnişteki arkadaşlarımızın hücrelerine yapılan saldırılar onların can güvenliğine tehdit oluşturmuştur. Zira bu arkadaşlarımız süresiz açlık grevinin ve ölüm oruçlarının ilerleyen günlerindedir. Arkadaşlarımızın başına gelebilecek herhangi bir olumsuzluktan bu talimatı veren hapishane birinci müdürü, diğer yöneticiler ve bu talimatları uygulayan personel sorumlu olacaktır. Bu baskın arama direnişteki arkadaşlarımıza yapılabilecek muhtemel zorla bir müdahalenin provası gibi görünmektedir. Bu baskın aramayı protesto etmek de direnişimin nedenlerindendir.”