Komünist önder İbrahim Kaypakkaya mezarı başında anıldı

Partizan okurları 26 Mayıs Pazar günü İbrahim Kaypakkaya’nın Çorum Sungurlu’da bulunan mezarı başında bir anma gerçekleştirdi. Yapılan anma saygı duruşu ile başladı ve saygı duruşu sırasında “teslim olmak yok” marşı okundu.

Yapılan saygı duruşunun ardından Partizan adına bir konuşma gerçekleştirildi. Konuşmada birçok kişinin, kurumun ve kurumumuzun Kaypakkaya’yı anlama çabası verdiğinden, bu çabanın Kaypakkaya’nın teorik, felsefik olarak kavranıldığında ve bugün pratik olarak ona yaşam verildiğinde son bulacağına değinildi. Teorik, politik ve pratik olarak bu süreç gerçekleştirildiğinde sınıf mücadelesinin açmazlarına ilişkin yeni yollar bulunup yeni yollar açılacağı belirtildi.

“Kaypakkaya’nın hedeflediği bugün geç de olsa ardılları tarafından gerçekleştirildi”

Yapılan konuşmanın devamında Kaypakkaya’nın gerçekleştirmeyi hedeflediği planlarının bugün geç kalınmış da olsa onun ardılları tarafından gerçekleştirildiğine vurgu yapıldı.

Konuşmanın ardından anmaya katılan Partizan okurları da Kaypakkaya’nın mücadele anılarına, bugünkü politik atmosfere ve görevlerimize ilişkin konuşmalar gerçekleştirdi. Yapılan konuşmaların ardından anma sonlandırılırdı ve İbrahim Kaypakkaya’nın 2012 yılında yitirdiğimiz babası Ali Kaypakkaya’nın mezarı ziyaret edildi.

Ayrıca mezarlık yolunda ise jandarmanın güvenlik noktası oluşturduğu ve mezarlığa gidenleri kimlik kontrolünden geçirdiği görüldü.