Sinbo işçilerine Partizan okurlarından ziyaret

Sinbo işçilerine Partizan okurlarından ziyaret

Sinbo işçilerinin ücretsiz izin adı altında patronun sendikalaşmaya dönük saldırılarına karşı direnişi dayanışmayla sürüyor

7 Aralık 2020

Haramidere Sanayi Bölgesi’nde küçük ev aletleri üreten Sinbo fabrikasında, patronun sendikalaşma mücadelesini engellemek adına ücretsiz izne çıkardığı kadın işçilerin direnişi 20. gününde.

Bugün sabah saatlerinde Partizan okurları olarak fabrikanın karşısında kurulan direniş çadırını ziyaret ederek Sinbo işçileriyle dayanışmamızı ifade ettik. TOMİS (Tüm Otomobil ve Metal İşçileri Sendikası) sendikasına üye olan ve içeride sendikalaşma çalışması yürüten işçilerin bu hak ve örgütlenme arayışına patronun yanıtı işçileri ücretsiz izne çıkarmak oldu.

Patron ücretsiz izin süresi bitince son dönemde yapılan düzenleme ile getirilen uzatma hakkını kendisine dayanarak yaparak süreyi bir kez daha kullandı ve 2 ay daha uzattı.

Sinbo’nın direnişçi kadın işçileri ile direnişin durumu, içerideki işçilerin sahiplenmesi, patronun tutumu ve pandemi üzerine, sıcak bir ortamda sohbet etme imkanı bulduk. Fabrikada çok ciddi düzeyde covid-19 vakalarının olduğunu dile getiren işçiler, patronun kar hırsıyla işçileri salgınla baş başa bıraktığını ifade ettiler.

Sinbo patronunun AKP’li bakanlar ve geçmişte de R.T.Erdoğan ile yakın ilişkileri olduğunu söyleyen işçilere, direnişe şu ana kadar polisin herhangi bir saldırısı veya tacizi yaşanmamış. İşçiler bunun “bir süre bekler giderler” düşüncesinden kaynaklandığını ancak direnişleriyle haklarının takipçisi olmakta kararlı olduğunu söyledi.

Sinbo’da direnen kadın işçiler, Dilbent Türker, Hüsne Kuralay ve Kardelen Çelik ile bir hak gasbına dönüşen ücretsiz izin uygulaması, salgınla artan işsizlik, fabrikadaki ağır ve güvencesiz çalışma koşulları ve daha pek çok konuda verimli bir sohbet gerçekleştirdik.

İşçilerin direnişini görmezden geliyormuş gibi görünse de patron, direniş başladıktan sonra işçilere yönelik ücretsiz izin uygulamasına da ara vermiş.

İşe dönüş ve ücretsiz izin uygulamasının kaldırılması talebiyle devam eden kadın işçilerin direnişi sınıf dayanışmasıyla daha da büyüyecek!

(İstanbul’dan bir Partizan okuru)