OCAK AYI | Nürnberg’de ve Stuttgart’ta “Parti Ve Devrim ölümsüzleri” için anma

Nürnberg’de ve Stuttgart’ta “Parti Ve Devrim ölümsüzleri” için anma

Ocak ayının son haftasının devrim ve komünizm ölümsüzleri haftası olması nedeniyle Stuttgart’ta ve Nürnberg’te “parti ve devrim ölümsüzleri” anması yapıldı.

31 Ocak 2024

Çok kısa bir süre önce Nürnberg’te yitiren  Murat Çelik (Tufan) şahsındaki  kitlesel bir katılımın olduğu  etkinlikte, saygı duruşu ve Partizan adına yapılan konuşma ile  başlandı.

“ Birken iki olmalıyız.

İkiyken üç…

Binken on bin…

Milyon milyon çoğalmalıyız kardeşim,

Milyon milyon çoğalmalıyız.

” İki birden,

Üç ikiden,

Dört üçten yeğdir.

BİRLEŞİNİZ! ”  denmemiş mi?

Birleşelim kardeşim!

Birleşelim!

Ülke ülke

Kıta kıta

Dünyanın bütün işçileri, kardeşleşelim!”

Devrim yürüyüşümüz  Komünist Manifestoyla başladı. Özel mülkiyet sistemlerinin sonu geldi. İnsanlığın kurtuluşu, işçilerin yani sonuna kadar devrimci olan tek sınıfın elindeydi. Ve Lenin’in önderliğindeki bolşevikleşmiş işçiler yürüdüler Çarlık düzenine karşı. Ekim devrimiyle başlayan işçi iktidarları Avrupadan sonra Çin’de de iktidarı ele geçirdi. Geçici yenilgiler aldık ama iktidar kavgası devam ediyor.

Lenin’in Yüzüncü yılında, Lenin’in ”Çağımız emperyalizm ve proleter devrimler çağıdır”  belirlemesiyle işçilerin iktidar kavgası devam ediyor. Türkiye işçi sınıfının komünist önderi Kaypakkaya yoldaşın yükseklere çektiği kızıl bayrak yüzlerce devrim şehidinin kanları pahasına dalgalanmaya devam ediyor. Yakına ama ileriye, az ama kararlı, örgütlenen ve örgütleyen, Ortadoğuda, Türkiye’de, hapishanelerde ve Avrupada Komünist Bayrağı dalgalandırma mücadelesi veren yüzlerce militan partiyi büyütmeye çalışırken bir yandan da Ocak ayının son haftasında kavgada yitirdiklerimizi anıyor” denildi.

Murat yoldaş için hazırlanan sinevizyon duygu yoğunluğuyla izlendi. Kurumlar adına yapılan konuşmalardan sonra ”DEVRİM ŞEHİTLERİ ÖLÜMSÜZDÜR!” sloganı atıldı.

Son bölümde ise bir sanatçı dostumuz tarafından marş ve türküler kitleyle birlikte söylendi. Tufan yoldaşın eskiden ULM bölgesinde Partizan korosu çalışması yaptığı dönemlerde ilk öğrettiği  ”Turnam gidersen Mardin’e”  adlı türkü kitleyle birlikte söylendi.

Sonrasında TKP-ML’nin kurucu önderi İbrahim Kaypakkaya yoldaş anısına ”İbrahim Yoldaş ” marşı okundu. Tüm devrimci önderler anısına okunan Kürtçe ve Türkçe marş ve türkülerden sonra etkinlik sona erdi.

Stuttgart’ta Devrim ve Komünizm Şehitleri Anıldı.

Partizan tarafından Almanya’nın Stuttgart şehrinde 28 Ocak Pazar günü devrim ve komünizm şehitleri anıldı. Anma açılış konuşması ile başladı. Yapılan konuşmada devrim ve komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenlerin yarattıkları değerlere vurgu yapılırken egemenlerin güncel süreçte saldırılarına da onların iradesiyle cevap olunacağı vurgulandı.

Açılış konuşması sonrası ise merkezi olarak hazırlanan sinevizyon gösterimi yapıldı. Sine izyon gösterimi sonrası ise proletarya partisi tarafından şehitler haftasına dair yapılan açıklama okundu. Yapılan açıklamada Ocak ayında verilen bedellere vurgu yapıldı.

Açıklamanın devamında bu sene ölümsüzlüğünün 100. yılı olan Lenin yoldaşın Marksizm’e katkılarına değinildi. Açıklamanın sonunda ise emperyalistlerin tüm saldırılarına karşı şehitlerin iradesini kuşanarak mücadeleyi büyütme çağrısı yapıldı. Açıklama sonrası anmaya katılan devrimci,dost kurumların mesajı okundu. Son olarak ise hep birlikte mücadele dolu marşlar söylendi.