OCAK AYI | Hamburg ‘da Ölümsüzleşenler Anıldı

Hamburg ‘da Ölümsüzleşenler Anıldı

4 Şubat Pazar günü, Hamburg Partizan okurları tarafından düzenlenen etkinlik ile devrim için ölümsüzleşenler anıldı. 

7 Şubat 2024

Saygı duruşu ile başlayan etkinliğin ardından açılış konuşması yapıldı.  Yapılan konuşmada “ Devrim ve komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenlerimizi andığımız bu yıl aynı zamanda enternasyonal proletaryanın ve ezilen dünya halklarının önderi V.İ.Lenin yoldaşın ölümsüzlüğünün 100. yıldönümüdür. Lenin yoldaşı, 21 Ocak 1924’de ölümsüzlüğe uğurladık. Aradan geçen yüzyıl içinde Lenin, enternasyonal proletaryanın ve ezilen halkların mücadelelerine yol göstermeye devam etti. Çünkü o, enternasyonal proletaryanın kurtuluşunun yolu olan Marksizm bilimini güncelleyerek kendi çağının Marksizm’i olan Leninizm aşamasına ulaştırmıştır. 

Ölümsüzlüğünün 100. yıldönümünde Lenin yoldaş başta olmak üzere enternasyonal proletaryanın ölümsüz önderlerini bir kez daha anıyoruz. Devrim ve komünizm mücadelelerinde ölümsüzleşenlerimizin ayak izlerine basarak yürümeyi sürdürüyoruz. 
İşçi sınıfı ve ezilen dünya halkları geleceği mutlaka kazanacaktır. Kazanacaktır çünkü sınıflar var olduğu, sömürü ve baskının yaşandığı, dili, inancı, ulusal kimliği inkar ve imha edilenlerin olduğu koşullarda isyan edenler de mutlaka olacaktır. Kazanacaktır çünkü enternasyonal proletarya ve ezilen dünya halkları kendi eylemleri içinde yeni önderler ve yeni sıra neferleri yaratmaya devam edecektir. Kazanacaktır çünkü devrim ve komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenlerimiz, kendi kişisel çıkarlarını değil, işçi sınıfının ve ezilen halkların özlemlerini sahiplenmişlerdir. Kazanacaktır çünkü komünist partisi ve kitleler olduğu müddetçe her türlü mucize yaratılabilir.” denildi.

Konuşmanın ardından İbrahim Kaypakkaya anısına hazırlanan “ Rê û Rêç” ( Yol ve İz ) belgesi izletildi .  Belgeselin ardından sanatçı Hasan Sağlam’ın ezgileri ile sahne aldı.   Katılımın yoğun olduğu etkinlik alkışlar ile sona erdi