Edirne F Tipi Hapishanesinde Tutsak Partizan’ın Hak İhlali Güncesi

Tutsak Partizan’ın Hak İhlali Güncesi

Tutsak Partizan Baysal Demirhan gönderdiği mektup ile hak ihalelerini sıraladı.

3 Aralık 2023

Demirhan, dava kararlarını ileterek hapishanelerde artan hak ihlallerine ve tecride karşı 13-27 Kasım tarihleri arasında 15 günlük açlık grevine girdiğini belirtti.  Açlık grevine ilişkin yazdığı yazıya el konularak dışarıya bilgi vermesi engellendi.

2019 Yılında Baysal Demirhan ve Cihan Deniz Tarak’ın hücrelerine yapılan baskınla odalarında bulunan kitap dergi gazete okuma notları gasp edilerek el konulmuştu. Süreç içerisinde hapishane idaresi tarafından gerçekleştirilen keyfi uygulamalar sonucunda kitapların bir kısmı iade edilirken el konulan yayınlar ve notlar teslim edilmemişti.

Gerçekleştirilen itiraza ilişkin mahkeme yasaklama kararı verilen yayınların teslim edilemeyeceğini ifade ederken yasaklama kararı olmayan yayınların teslim edilmemesine ilişkin herhangi bir yanıtta vermedi.

Nisan Yayımcılıktan çıkan “Bir Dağ Ezgisi Yetiş Yalnız” ve “Kuzey ve Doğu Suriye’den Yazılar Lorenzo Orsetti” kitapları, yasaklama kararı olmamasına rağmen teslim edilmedi.

Son yıllarda Partizan dergisinin ve Özgür Gelecek Gazetesi’nin abonelik formları bulunmasına rağmen verilmemesine ilişkin yapılan itirazlara dönük mahkemelerin verdiği cevap ise süreli yayının hediye olarak kabul edilmeyeceğine ilişkin oldu.

Hapishane idaresinin keyfi uygulamaları görülen mahkemelerce gerçeğe aykırı bir biçimde gerekçelendirilerek hak ihlallerine kılıf uydurulmaya çalışılıyor. Süreli ve süresiz yayınlardan faydalanma hakkı ihlal edilmeye devam ediyor

Osmaniye 1 Nolu F tipi hapishanesinden bir tutsağın kendisine gönderdiği hediyelerin (bileklik, el örmesi çanta..) gibi hediyeler teslim edilmiyor. Silivri 5 Nolu F tipi hapishanesinden bir tutsağın Baysal Demirhan’a gönderdiği mektup ise örgütsel haberleşme iddiasıyla engellenip ağırlaştırılmış müebbet koşulları ağırlaştırılarak tecrit üstüne tecrit ekleniyor.

İdare ve gözlem kurulu kararıyla iyi hal göstermediği iddiasıyla 3 saatlik havalandırma hakkının 1 saat olarak uygulanılmasına ilişkin karar verildi.