Tutsak Partizanlardan Destek Açlık Grevi

Tutsak Partizanlardan Destek Açlık Grevi

‘Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa çözüm’ talebiyle PKK ve PAJK’lı tutsakların başlattığı dönüşümlü açlık grevi eylemine tutsak Partizanlar da destek verdi.

1 Aralık 2023

Silivri/Marmara Hapishanesinden tutsak Partizanlardan elimize ulaşan bilgilere göre, “Abdullah Öcalan’a özgürlük, Kürt sorununa çözüm” kampanyası kapsamında PKK ve PAJK’lı tutsaklarca 27 Kasım’da başlatılan eylem, 15 Şubat 2024 tarihine kadar devam edecek açlık grevine destek amacıyla 10 günlük açlık grevi eylemine başladı.

Tutsak Partizanlar eylemine ilişkin şu ifadelere yer verdi:

“Devrimci, Demokratik Kamuoyuna;

Kürt Ulusal Özgürlük Hareketi önderi Abdullah Öcalan üzerinde tam 8 yıldır mutlak tecrid uygulanmaktadır.

Öcalan, 25 yıldır İmralı F Tipi Yüksek Güvenlikli adada, ailesinden avukatlarından ve de en önemlisi halkından izole bir şekilde tutulmakta kendisinin sağlığı ve yaşamı ile ilgili en son kardeşi Mehmet Öcalan’la kısa bir telefon görüşmesi gerçekleştirilmiş olup yaşamı hakkında ciddi şüpheler bulunmaktadır.

Sayın Öcalan’a yönelik ağırlaştırılmış mutlak tecrid uygulanmaktadır. Bizler Türkiyeli Maoist devrimciler olarak Mahirlerin, Denizlerin, Kemallerin ve önder İbrahim Kaypakkaya’nın, Türkiye ve Kürdistan devriminin diyalektik bağına olan inancımızı taşıyarak devrimci dayanışma ve birlikte mücadele temelinde Öcalan’a sahip çıkılması gerektiği düşüncesindeyiz.

PKK lideri Öcalan’a sahip çıkma, onun sağlığı ve yaşamına dair şüphelerin ortadan kaldırılması adına ortaya konulacak direnişin meşruluğunun bilincinde olmak devrimci bir sorumluluktur.

Bahsettiğimiz taleplerle PKK ve PAJK dava tutsaklarının 27 Kasım -15 Şubat tarihleri arasında başlattığı on günlük dönüşümlü açlık grevi direnişiyle dayanışmak amacıyla 10 günlük destek açlık grevine gireceğimizi duyuruyoruz.

Tecrit politikaları çökecek özgürlük kazanacak ve ezilen halklar faşizmi parçalayacaktır.”