Colemêrg Belediyesi Eşbaşkanı İstanbul’da Demokrasi Güçleriyle bir araya geldi

Colemêrg Belediyesi Eşbaşkanı İstanbul’da Demokrasi Güçleriyle bir araya geldi

Colemêrg Belediyesi Eşbaşkanı Viyan Tekçe’nin, Emek Barış ve Demokrasi Güçleriyle yaptığı buluşmada, kayyum saldırısındaki sürece karşı örülen süreç ve bu mücadelenin birleşik bir şekilde büyütülmesi, kayyum saldırısının engellenmesinin yegane yolunun birleşik mücadele olduğu vurgulandı

30 Haziran 2024

Colemêrg Belediyesi Eşbaşkanı Viyan Tekçe, ve Belediye Meclis üyeleri ile Halkların Demokratik Kongresi (HDK) Eş Sözcüsü Esengül Demir, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İstanbul İl Örgütü yönetiminden oluşan heyet,  Şişli’de bulunan 78’liler Girişimi’nde içinde Partizan’ın da olduğu devrimci, ilerici güçlerin bileşeni olduğu İstanbul Emek Barış ve Demokrasi Güçleriyle bir araya geldi.

Buluşmanın gerçekleştiği salona “ Kayyum Defol” pankartı asıldı. Buluşmaya Emek Barış ve Demokrasi Güçleri bileşenlerinden çok sayıda kişi katıldı. Buluşmada kayyım rejimine karşı ortak mücadele vurgusu yapılırken, kayyım politikasının püskürtülmesine dair yol ve yönetimler tartışıldı.

Burada ilk olarak söz Viyan, atanan kayyımın seçimde yapılan bütün harcamalarının belediye bütçesinden harcadığına dikkat çekerek, kayyımın büyük bir talan peşinde olduğunu dile getirdi. Seçim sürecinde büyük zorluklarla karşı karşıya kaldığını dile getiren Viyan, “Halkımıza hizmet etme hakkımız elimizden alınıyor. Bu büyük bir hukuksuzluk kabul etmediğimizi dile getirmek istiyoruz. Kürdistan’dan Türkiye’ye mücadeleyi büyütmeliyiz. Türkiye ve Kürdistan’da oluşacak bir mücadele hattı önemli. Gaspçı zihniyet, bugün yüzünü Doğuya dönmüş olabilir ama yarın batıya dönecektir” dedi.

Kürdistan’ın istila edilmek istendiğini kaydeden Viyan, “Hakkari’ye atanan kayyum şu an hiçbir iş yapmıyor. Yollarımız şu anda köstebek yuvasına dönmüş durumda. Kayyumlar belediyelerin taşınmazları uzun süre için başka yerlere kiralanmış durumda. Hiçbir iş yapmadıkları gibi her yeri rant alanına çevirerek halkın ihtiyacı için bütçe gelirleri bir bir yandaşa peşkeş çekiliyor” diye vurguladı.

Ardından konuşan DEM Parti İstanbul İl Eşbaşkanı Murat Kalmaz, kayyum meselesinin sadece Colemêrg halkının meselesi olmadığını ve bir demokrasi sorunu olduğunu vurguladı. Murat, “İktidar kayyım politikasıyla birlikte her yerde büyük tahribatlar yaratılıyor. Kayyım uygulamasıyla belediye bütçeleri merkeze çekiliyor. Halka harcanması gereken bütçe yandaşa aktarılıyor. AKP gasp yöntemiyle bölgede hakimiyet kurmak istiyor. Bölge halkının direnişi ve buradaki direniş sayesine Van’daki kayyıma geri adım atıldı. Bu nedenle buradan bir sesin sıkması Türkiye’nin demokrasi açısından çok büyük bir adımdır. Birleşik mücadele hattı büyüdükçe AKP kaybedecektir. DEM Parti olarak bu birleşik mücadelenin önümüzdeki sürece büyük güç vereceğini düşünüyoruz” ifadelerini kullandı.

Kalmaz’ın ardından BDSP, Devrimci Proleter Duruş, SMF, ESP, EHP, Emek Partisi, Partizan, 78’liler Girişimi, DK-DER gibi bir çok örgüt söz alarak, Colemerg’te miting ve İstanbul’da mitinge dair değerlendirmelerde bulunarak bundan sonrası için neler yapılacağı üzerinde konuştu. Konuşmalarda ortak vurgu olarak öne çıkan başlık, kayyum saldırısına karşı birleşik bir kayış koyuş ile sürecin tersine çevrileceği oldu.