OCAK AYI | Maltepe’de devrim ve komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenler anıldı

Maltepe’de devrim ve komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenler anıldı

Devrim ve Komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenleri anma haftası dolayısıyla Partizan aile ve mezar ziyaretlerini sürdürüyor.

26 Ocak 2024

Partizan Maltepe Gülsuyu’nda şehit ailelerinin katılımıyla Gülsuyu Mezarlığı’nda Menekşe Edeş, Güzel Şahin, Hatice Dilek, Perihan Çolak, Yaşar Yiğit, Erol Özel’i mezarı başında andı.
Mezar anması ilk olarak Menekşe Edeş’in mezarı başında devrim ve komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenler şahsında yapılan saygı duruşu ile başladı.
Ardından Partizan tarafından bir konuşma yapıldı. Konuşmada, “Ölümsüzlerimizi bu yıl proletaryanın önderi Lenin şahsında mezar başlarında anıyoruz” vurgusu yapıldı.
“Şehitlerimizin mücadelesi bizlere yol gösteriyor. Onların yaşama kattıkları, can bedeli ortaya koydukları değerler bizim mücadele rehberimiz oluyor. Onları her andığımızda onlardan yeniden öğreniyoruz, çizdikleri hat mücadeleye harç oluyor” denilen konuşma, “anıları mücadelemize ışık oluyor” sözleriyle sürdü.

Konuşmada, Menekşe Edeşi’n 1990’lı yıllarda mücadeleye ciddi katkısı sunduğu, ana aynı zamanda İHD’nin kurucuları arasında olduğu, insan hakları mücadelesinde aktif mücadele olarak yer aldığı dile getirildi. Edeş’in, tutsak olan çocukları için yola çıkarken zaman içinde mücadeleyi sahiplendiği, gözaltında kayıplar mücadelesinin aktif bir parçası olduğu,  gözaltına alınıp defalarca darp edildiği ve yaşamının sonuna kadar İHD içerisinde mücadelesine devam ettiği dile getirildi.

Partizan’ın konuşmasının ardından Menekşe Edeş’in kızı annesinin mücadele içindeki anılardan paylaşımlar yaptı. Annesiyle gözaltında kayıplar, tutsakların hak ihlallerine verdiklerine mücadeleyi büyütmek için dışarıda yürüttükleri çalışmalara dair anılar anlattı.
Ardından Menekşe Ana’yı tanıyanlar ortak deneyimlerini paylaştı.

Daha sonra, Güzel Şahin’nin mezarına karanfil bırakıldı ve Güzel Ana’nın mücadelesine dair konuşmalar yapılarak, Güzel Ana’nın bir çok eylemde bir ayrım yapmadan yer aldığı, mücadelesini yürütürken aynı zamanda iyi bir Partizan olduğu vurgulandı.

Mezar anması Hasanpaşa’da İsmail Oral’la birlikte katledilen Hatice Dilek’in mezarına karanfil bırakılması ile devam etti.
Ailesi adına yapılan konuşmada, Hatice’nin hem devlete karşı hem aile içinde erkek egemenliğine karşı bir mücadele verdiği dile getirildi.  Mücadele ederken, evdeki erkekler tarafından şiddete maruz kaldığı ancak mücadelesine sıkı sıkı sarılarak devam ettiği dile getirildi.
Tanıyanlar tarafından bir çok anının anlatılması sırasında duygusal anlar yaşandı.

Buradan Perihan Çolak’ın mezarı başına gidildi. Anmada sırasında Çolak’ın mücadelesine şahit olanlar tarafından yapılan konuşmalarda, canlı, aktif ve dinamik bir yapısı olduğu dile getirildi.

Mezar anmaları, Yaşar Yiğit ve Erol Özer’in mezarlarına karanfil bırakılması ile devam etti. Bu mezarlarda Yaşar Yiğit ve Erol Özer’in mücadele hayatlarına dair anılar paylaşıldı. Anma için gelenler, anılarını yaşatma sözü verilerek mezarlıktan ayrıldı.