TKP-ML Avrupa Komitesi’nden açlık grevi açıklaması: “Zaferi selamlıyoruz!”

TKP-ML’nin resmi sitesi tkpml.com’da yayımlanan habere göre bir açıklama yapan TKP-ML Avrupa Komitesi, dün PKK lideri Abdullah Öcalan’ın, taleplerin kabul edildiğine dair duyurusu ve direnişin sonlandırılması çağrısının ardından bitirilen açlık grevi ve ölüm orucu direnişlerine dair bir açıklama yayımladı.

3 bin tutsağın süresiz dönüşümsüz açlık greviyle kitlesel bir boyut kazandığını, Nisan ve Mayıs 2019 tarihinde 30 kişilik bir grubun açlık grevi direnişini ölüm orucuna dönüştürülmesiyle bir üst seviyeye çıkarıldığını belirttiği direnişe Türkiye devrimci hareketinden de katılımlar olduğunu belirten Avrupa Komitesi, “eylemin bitirildiği tarihte TKP-ML dava tutsaklarından Hiyem Yolcu 20 Mart’ta başlattığı süresiz dönüşümüz açlık grevi eyleminin 68. gününde; Haydar Sönmez ise 1 Nisan’da başlatmış olduğu eylemin 56. günündeydi” dedi.

“Zaferle biten direnişi selamlıyoruz”

“Dışarıda Beyaz Tülbentli Annelerin aralıksız süren direnişi ile ülke ve ülke dışında giderek yankı bulan ve ülke parlamentolarının gündemine giren bu büyük direniş karşısında direnci kırılan faşizm eylemcilerin taleplerini kabul etmek zorunda kaldı” diyerek açıklamasını sürdüren Avrupa Komitesi, “Zaferle biten bu direnişi selamlıyor, hayatlarını feda eden Zülküf Gezen, Ayten Beçet, Zehra Sağlam, Medya Çınar, Yonca Akici, Siraç Yüksek, Mahsum Pamay, Ümit Acar ve Uğur Şakar’ı saygıyla anıyoruz” sözleri ile açıklamasını sonlandırdı.