ROJAVA KOMUTANLIĞI | “PKK önemli bir direniş mevziisi yaratmıştır”

PKK’nin 40. mücadele yıldönümüne ilişkin açıklamalar, eylemler ve kutlamalar devam ediyor. PKK’nin 40 yıllık mücadelesini selamlayan TKP/ML TİKKO’ya bağlı Rojava Komutanlığı, yaptığı açıklamada “PKK 40 yıllık savaş tarihinde Kürt halkının demokratik hak ve özgürlükleri mücadelesinde önemli bir direniş mevziisi yaratmış bir partidir” dedi.

Elimize e-posta yoluyla ulaşan habere göre yapılan açıklamada “40 yıllık savaş tarihi boyunca on binlerce savaşçısını özgürlük mücadelesinde şehit vermiş, güçlü bir savaş geleneği yaratmıştır. Dört parçada sürdürdüğü kesintisiz gerilla savaşı pratiğiyle gerilla savaşının hazinesine evrensel değerde uygulanabilecek katkılar sağlamıştır” diyen komutanlık açıklamasını “PKK gerilla savaş pratiğiyle yarattığı kazanımlarla Ortadoğu’da herkesin gözlerini üzerine çevirdiği önemli bir savaş partisi haline gelmiştir” şeklinde sürdürdü.

“ABD’nin çabası sonuç vermeyecek”

Emperyalist ABD’nin PKK’yi sindirmek ve denetim altına almak isteme çabasının sonuç vermeyeceğine vurgu yapan komutanlık açıklamasında konuya ilişkin “ABD yönetimi iyi bilmelidir ki PKK hiçbir emperyalist karara sığmayacak kadar kitlesel gerilla gücüne mal olmuş bir partidir. Nasıl ki bir halk yok edilemezse mazlum Kürt halkının gerilla önderlerini ve savaşçılarını da kimse yok edemez” vurguları yaptı.