TKP/ML dava tutsaklarından 3 günlük açlık grevi: “Leyla Güven’in ve taleplerinin yanındayız!”

TKP/ML dava tutsakları bir açıklama yaparak DTK Eş Başkanı ve HDP Colemerg Milletvekili Leyla Güven’in açlık grevi eylemine destek vermek amacıyla 29 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında 3 günlük açlık grevi gerçekleştireceklerini duyurdular.

TKP/ML dava tutsakları Hiyem Yolcu’nun yaptığı açıklama şu şekilde:

Türk devleti Kürt ulusunun iradesini teslim almak için kodlanmış durumda. Bütün askeri gücünü seferber ederek, zorla teslim alamadığı iradeyi siyasi temsilciler nezdinde tutsak ederek almaya çabalıyor. Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit bunun en somut göstergesidir. Belediye başkanları ve milletvekillerinin tutsak edilmesi ile devam eden süreç bu irade karşısında takınılan tahammülsüz tutumun yansımasıdır. Leyla Güven’in milletvekili seçilmesinin ardından serbest bırakılmamasını bundan bağımsız düşünmüyoruz ve sessiz kalmıyoruz. TC’nin Kürt halkını ve siyasi, politik iradesini yok sayma tutumunun karşısında olacağız.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in; ‘Adil bir yargılama yapılmadığını, tecritin bir insanlık suçu olduğunu belirtmek istiyorum. Tecrit bir halka uygulanmaktadır. Bende bu halkın bir parçasıyım’ diyerek başlattığı ve devamında PKK ve PAJK’lı tutsakların ‘Önderliğimiz bizim nefesimiz ve özgürlük ruhumuzdur. Bu insanlık dışı tecride dayanacak sabrımız kalmadı’ diyerek Abdullah Öcalan’ın üzerindeki tecridin kaldırılması için başlattıkları açlık grevi direnişine destek olmak için biz de TKP/ML dava tutsakları olarak 29 Kasım-1 Aralık tarihleri arasında açlık grevinde olacağımızı duyuruyoruz”