Partizan’ın 90. Sayısı Çıktı!

PARTİZAN Sayı: 90

Partizan’ın 90. Sayısı Çıktı!

Partizan’ın 90. Sayısı’nın Sunu bölümünde şu ifadelere yer verildi.

Merhaba

15 Temmuz Darbe Girişimini “Allah’ın lütfu” olarak değerlendiren AKP’nin, hem siyasi iktidar içinde hem de halk kitlelerine yönelik “muhalefeti ezme” harekatının adı olan Olağanüstü Hal’de bir yılı geride bıraktık. Ülkeyi Kanun Hükmünde Kararnamelerle (yani hiçbir gereksiz engele takılmadan, bu engelleri aşmak için gereksiz zaman kaybetmeden) yöneten AKP/Erdoğan iktidarı bu süreç boyunca on binlerce kişiyi hapse atarak, işten çıkartarak, başta grev hakkı olmak üzere emekçilerin haklarını birer birer tırpanlayarak, kendi propagandasını yapan medya dışında tüm medya kuruluşlarını hedef tahtasına koyarak, gözaltında ve hapishanelerde işkence uygulamalarını rutin hale getirerek, sokakları militarize edip kadın ve LGBTİ+’lar açısından giderek daha çok güvensizleştirerek, doğanın talanını ve rant alanına çevrilmesini tek bir imzayla sağlayarak vs. vs. “çökertme” planlarını uygulamaya koydu.

Ancak elbette halk kitlelerinin iktidara karşı olan öfke ve hareketi, onların her istediğini yapmasının önündeki en büyük engel hala. Ki bunun son süreçteki en önemli iki kanıtı (OHAL sürecinde de dinamizminden bir şey kaybetmeyen Kürt halkı ve kadınlar dışında), referandum sonrası “hileli sonucu” kabul etmeyen on binlerin sokağa çıkışı ve de KHK’larla işten atılan Nuriye ve Semih’in direnişi çevresinde oluşan ve giderek genişleyen direniş halkası…

Bu gündemlerin yanı sıra son süreçte kamuoyuna da yansıyan kimi sorunlarımızı, politik alana ve sınıf mücadelesine yoğunlaşarak çözeceğimizi, devrimciler arasında yaşanan sorunların çözüm yolunun ustalarda ve tarihimizde olduğunu bilerek hareket etme konusundaki kararlılığımızı sürdürürken, görevlerimizi aksatmadan yerine getirme kaygısının ağırlığıyla dergimizin 90. sayısıyla birlikteyiz.

Bir sonraki sayımızda buluşmak üzere…

Partizan