Lorenzo Rojava’dan İtalya’ya uğurlandı: “Tekoşer ezilenlerin mücadelesinde sınır tanımadı”

Derik: 18 Mart günü Dera Zor’da DAİŞ çeteleriyle girdiği çatışmada ölümsüzleşen TİKKO savaşçısı Tekoşer Piling (Lorenzo Orsetto) Semelka sınır kapısından İtalya’ya askeri törenle uğurlandı.

Ailesinin cenazenin İtalya’ya gönderilmesini istemesi üzerine uzun süredir İtalya devletiyle yapılan diplomatik görüşmeler sonucunda hukuki işlemlerin tamamlanmasının ardından Tekoşer Piling ülkesi İtalya’ya gönderildi.

Rojava halkı Lorenzo’yu son yolculuğunda selamladı

Yoldaşları ve Rojava halkının katılımıyla gerçekleştirilen törende, ilk olarak cenaze Derik hastanesi morgundan alınarak konvoyla Semelka sınır kapısına getirildi. TKP-ML TİKKO, TKEP/L, DKP/BÖG, THKPC/MLSPB, DKP Birlik, MKP, YPG-YPJ, Tekoşina Anarşist, çok sayıda enternasyonalist savaşçı ve Rojava halkının katılımıyla gerçekleştirilen törende sık sık Kürtçe, Türkçe, Arapça ve İtalyanca sloganlar atıldı.

Derik’ten Semelka’ya doğru yapılan konvoy boyunca caddelerde insanlar saygı duruşuyla Lorenzo’yu selamladı. Okullardan çıkan küçükten büyüğe çok sayıda öğrenci zafer işaretleri ve “Şehid Namirin” sloganlarıyla selam durdu.

“Zalimler nasıl sınır tanımıyorsa Tekoşer de ezilenler için sınır tanımadı”

Semelka sınırında yapılan askeri törenin ardından öncelikle Tekoşer Pilîng’in yazdığı ve TİKKO Rojava Komutanlığı tarafından Arapça’ya çevrilen mektubu okundu. Ardından TİKKO komutanlarından Munzur Piran Kürtçe yaptığı konuşmasında faşist Türk devleti başta olmak üzere emperyalistlere ve onların beslemesi DAİŞ faşizmine karşı savaşan Tekoşer Pilîng’in enternasyonal kimliğine vurgu yaptı.

Munzur Piran, “Zalimler nasıl ki zulüm ederken sınır tanımıyorsa Tekoşer yoldaşımız da binlerce kilometre uzaktan hiç tanımadığı hiç gitmediği topraklarda ezilen halklar için mücadele etmeye geldi” dedi.

“Şehitlerimizin anılarına savaşarak sahip çıkacağız”

Onun ve diğer tüm devrim ve komünizm şehitlerinin mücadelelerine ve anılarına savaşarak sahip çıkacaklarını söyleyen Piran konuşmasını son olarak “Tekoşer yoldaş ölümsüzdür”, “Devrim ve komünizm şehitleri ölümsüzdür”, “Yaşasın partimiz TKP-ML, halk ordumuz TİKKO” sloganlarıyla sonlandırdı.

YPG Enternasyonal, Tekoşina Anarşist ve YPG adına yapılan konuşmaların ardından sicil bilgileri okunarak şehitlik belgesi Rojava’dan bir aileye teslim edildi. Uğurlama boyunca ses aracından İtalyan partizan marşları çalınan törende, cenaze yoldaşlarının omzunda İtalyanca sloganlarla Dicle nehrinde bekleyen tekneyle Irak Kürdistanı’na gönderilmek üzere uğurlandı.