“Ulaş birleşik devrimin yolunu işaret ederek en önde yürüyenlerdendi”

DKP/BÖG tarafından ilan edilen 9-16 Mayıs Ölümsüzler Haftası kapsamında, 9 Mayıs 2017 tarihinde Rakka’da ölümsüzleşen Ulaş Bayraktaroğlu (Mehmet Kurnaz) için anma etkinliği gerçekleştirildi.

Rojava: DKP/BÖG tarafından ilan edilen 9-16 Mayıs Ölümsüzler Haftası kapsamında, 9 Mayıs 2017 tarihinde Rakka’da ölümsüzleşen Ulaş Bayraktaroğlu (Mehmet Kurnaz) için anma etkinliği gerçekleştirildi. Anma etkinliğine Halkların Birleşik Devrim Hareketi bileşenleri TKP-ML/TİKKO, TKEP/L, THKP-C/MLSPB, MKP ve şehit aileleri derneği katıldı. Yapılan askeri törenin ve saygı duruşunun ardından anmaya katılanlar konuşmalarını yaptılar.

DKP/BÖG adına konuşmasını yapan Mustafa Suphi “Ulaş Bayraktaroğlu mücadelenin her alanında teorisi ve eylemi ile öncü olan bir yoldaştı. Teorisini üreten ve bunu hayata geçiren bir devrimci pratiği vardı. Türkiye işçi sınıfına ait bütün barikatlarda, zindan direnişlerinde bulunduğu her alanda direnişi temsil eden ve devrimci bir pratiği hayata geçiren öncü ve komutan yoldaşımız oldu” dedi.

“Legalizmi parçalamak için genç yaşından itibaren hem ideolojik olarak hem devrimci pratiği ile ciddi bir öncülük ve önderlik etmiştir” diyen Mustafa Suphi, açıklamasını “Önderimiz Ulaş Bayraktaroğlu öncülüğünde partileştik, ölümsüzlerimizin mücadele pratikleriyle kavgayı büyüttük, şimdi onlara olan sözümüzle mutlaka kazanacağız” sözleriyle sonlandırdı.

“Ulaş birleşik devrimin yolunu işaret ederek en önde yürüyenlerdendi”

KKB/KÖG adına konuşmasını yapan Eylem Keçer “Yoldaşlar, bizler Komutan Ulaş Bayraktaroğlu nezdinde 9-16 Mayıs Ölümsüzler Haftasını sadece anmak ile değil ölümsüzlerden devraldığımız mücadele bayrağını bir adım daha ileri taşıyarak faşizme karşı mevziler kazanarak anlam bulacağının bilincindeyiz. Kuşkusuz ki Cemre, Zahide ve İdil nezdinde ölümsüzlerimizin yakmış olduğu bu mücadele ışığının taşıyıcısı olacağız. Tüm parti ölümsüzlerimizin izinde partiyle zafere ulaşacağız” dedi.

TKEP/L adına yapılan konuşmada “Yoldaşlar, Ulaş Bayraktaroğlu yarını bugünde yakalayan pratiğiyle birleşik devrimin yolunu işaret ederek en önde yürüyenlerdendi. Birleşik devrimimizin yol açıcılarındandı. Bu yol yolumuzdur. Ölümsüz anısını yaşatacak, onun, Sinan’ların, Bayram Ali’lerin, Tirej’lerin, Orhan’ların, Arin’lerin, Ulaş’ların birleşik devrim düşlerini gerçek kılacağız. And olsun ki kazanacağız” denildi.

MKP adına yapılan konuşmada “Yoldaşlar, 68 gençliğinin çıkışı ve 71 devrimci kopuşunun bıraktığı mirası sürdürmenin, faşizme karşı savaşın ancak ve ancak sokakta, mevzide kazanılacağının timsali komutan Mehmet Kurnaz, Ulaş Bayraktaroğlu ve yoldaşlarının Gezi, Rojava ve Türkiye, Kuzey Kürdistan’daki isyanıdır.

Dostlar, yoldaşlar Mayıs ayı tüm bu tarihsel olayların gelişmesinde rolünü üstlenmiş bir izdüşümdür. İzdüşümünün bir yansıması olarak ölümsüzler haftasın da devrimci mücadelemizin ısrarı, inadı ve bilincinin özgürlük mücadelesinde yükselen bir kutup yıldızıdır. Onların kavgasını sosyalist halk savaşında yaşatacak ve toprağı kan kızıl rengine çevirdikleri mücadelelerini ilerleterek zaferle taçlandıracağız” denildi.

Biz Ulaş’ı özgürlüğü en güçlü isteyen bir öncü olarak kabul ediyoruz”

TKP-ML/TİKKO adına konuşmasını yapan Cemil Amed “Herkes özgürlük ister ama bazı insanlar var bu özgürlüğü en güçlü şekilde ister ve onlar öncü olur. Biz Ulaş Bayraktaroğlu yoldaşı özgürlüğü en güçlü isteyen bir öncü olarak kabul ediyoruz. Ulaş Bayraktaroğlu yoldaş sadece kendi toprakları içerisinde bir öncülük rolü oynamamıştır. O Taksim’de Haziran Ayaklanması’nda büyük bir öncü olarak rol oynamış, onu ülkemizden Rojava’ya taşımıştır. Ve bu bir direniş köprüsü olmuştur” dedi.

“Ulaş Bayraktaroğlu yoldaş sadece kendi örgütünün öncüsü ve komutanı olmadı. Bu topraklarda mücadele eden her devrimcinin yoldaşı oldu, komutanı oldu, onun sevgili Mehmet’i oldu” diyerek konuşmasını sürdüren Cemil Amed,Biz sevgili Mehmet yoldaşımızı asla unutmayacağız. Onun taşıdığı idealleri, bıraktığı mücadeleyi devam edeceğiz” dedi.

Şehit Aileleri adına yapılan konuşmada ise “Mayıs ayının şehitler ayı olduğu vurgusu yapılarak Denizler, Dörtler, İbrahim Kaypakkayalar bu ayı devrimci kılmıştır. Ulaş Bayraktaroğlu devrimciliğini, devrim öncülerini, önderlerini andığımız bir ayda önderimiz olarak anıyoruz. Türkiye sosyalistlerinin mücadelesine önemli katkıda bulunan Mehmet Kurnaz’ın mücadelesini, şehitlerimizin mücadelesini yaşatacağız. Şehit Namırın” denildi.

Anma etkinliği yapılan konuşmaların ardından “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür”, “Şehit Namırın” sloganları ile sonlandı. (tkpml.com’dan kısaltılarak alınmıştır)