Colemêrg’de kayyuma karşı miting

Colemêrg’de kayyuma karşı miting

Colemêrg’de Partizan ve YDG’nin de olduğu on binlerce kişinin katıldığı “Belediyeler halkındır gaspa izin vermeyeceğiz” mitingi başladı. 

13 Haziran 2024

Colemêrg Belediyesi’ne 3 Haziran’da kayyum atanmasına karşı “Belediyeler halkındır gaspa izin vermeyeceğiz” şiarıyla düzenlenen miting düzenleniyor. İçlerinde Partizan ve YDG’nin de odluğu bir çok devrimci, ilerici kurumda bugün on binlerce kişi ile birlikte Colemerg’te buluştu.

İki koldan mitingin düzenlendiği Tekser Mahallesi’ndeki otogar alanına yürüyüş düzenledi. Kürdistan ve Türkiye’den binlerce kişi sabahın erken saatlerinde otobüslerle kente geldi. Otobüslerin kent girişine izin verilmezken, halk miting alanına yürüyerek geldi. DEM Parti İl Örgütü önüne gelen yüzlerce kişi, uzun bir süre halaya durdu.

Yürüyüş sırasında kitle her geçen dakika büyürken, alana girişlerin başlamasıyla miting alanı dolmaya başladı.

Alan Hınca hınç doldu

Miting alanını hınca hınç dolduran on binlerce kişi, sık sık “Bijî Serok Apo”, “Colemêrg ya me ye”, “Bijî berwxedana Colemêrgê” ve “Bijî berxwedana zindanan” sloganları atarak, halaya durdu. Kürdistan ve Türkiye’den gelen kitle, kendi yörelerine ait elbiselerle mitinge katıldı. Miting alanından kayyıma karşı da sık sık sloganlar yükseldi.

Miting, özgürlük ve demokrasi mücadelesinde hayatını kaybedenler anısına yapılacak saygı duruşuyla başladı. Ardından konuşmalar başladı.

Demokratik Toplum Kongresi (DTK), Halkların Demokratik Kongresi (HDK), Demokratik Bölgeler Partisi (DBP), Özgür Kadın Hareketi (TJA), Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi, Emek ve Özgürlük İttifakı’nın diğer bileşenleri ile demokratik kitle örgütleri tarafından “Belediyeler halkındır gasba izin vermeyeceğiz” şiarıyla Tekser mahallesindeki otogar alanında miting gerçekleştirildi.

“Halkın iradesi üzerinde irade tanımıyoruz”

Yerine kayyum atanarak tutuklanan Hakkari Belediye Eşbaşkanı Mehmet Sıddık Akış’ın mesajı mitingde okundu. Akış, “Onurlu Colemêrg halkı, iradeniz için göstermiş olduğunuz kararlı duruş için hepinizi saygıyla selamlıyorum. Bedeli ne olursa olsun direnmeye devam edeceğiz” diye kaydetti.

Hakkari Belediye Eşbaşkanı Viyan Tekçe, 19 yıl 6 ay ceza ile hapishaneye gönderilen Belediye Eşbaşkanı Sıddık Akkış ve tutsaklara selam gönderdi. Kayyumlar eliyle Kürt halkına düşman hukuku uygulandığını ifade eden Tekçe, “Bu kararlar adliye binasından değil, AKP genel merkezinde alınıyor. Kayyım olarak atanan vali, bu kentte kara leke olarak geçecek. Bu halk sizi istemediğini bir kez daha gösterdi. Halkımız sonuna kadar irade gasbına karşı direneceğiz. Çiftliğe çevirdiğiniz bu kenti sizden alacağız. Halkın iradesi üzerinde irade tanımıyoruz” dedi.

Mitingde, HDK Sözcüsü Esengül Demir, KESK EŞ Genel Başkanı Ayfer Koçak, ESP Eş Genel Başkanı Özlem Gümüştaş, SYKP Eş Genel Başkanı Feray Mertoğlu, Kürdistan Komünist Partisi Genel Başkanı Sinan Çiftyürek, EHP Genel Başkanı Hakan Öztürk, SODAP Sözcüsü Kezban Konukçu, oplumsal Özgürlük Partisi Sözcüsü Juliana Gözen, Sosyalist Meclisler Federasyonu MYK Üyesi Evrim Konak, TİP MYK Üyesi Fırat Çoban, Devrimci Parti MYK Üyesi Enes Uğur Tekin, EMEP Bölge Sorumlusu Ergin Tekin, Halkevleri MYK Üyesi Sevinç Hacıoğulları söz alarak konuşmalarını gerçekleştirdi.

Bayındır: Kürt halkı zulme karşı baş eğmedi eğmeyecek.

Mitingte konuşan, DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır şunları kaydetti: Kürt halkı zulme karşı baş eğmedi eğmeyecek. Bu alan bunu bir kez daha gösterdi. Hiç kimsenin malında mülkünde gözümüz yok. Kendi topraklarımızda irademizle yaşayacağız. Hiç kimsenin irademizi gasp etmesine izin vermeyeceğiz.

Colemêrg Belediyesi Eşbaşkanı Viyan Tekçe ise “Belediye Eşbaşkanımız M. Sıddık Akış şahsında zindandaki bütün arkadaşlarımızı selamlıyorum. Kayyım politikaları Kürt kimliğini asimile etmek, dilini kültürünü yok etmek anlamına gelir. Halkın iradesi üzerine irade tanımıyoruz.” sözleriye kayyuma tepki gösterdi.

Mitingde, DEM Parti Colemêrg İl Eşbaşkanı Kadir Şahin, “31 Mart’ta bu alanda kayyımları göndereceğimizi haykırmıştık ve onları göndermiştik. Şimdi düşman hukuku yeniden kayyım atadı. Biz buradan söylüyoruz bu kayyımları göndereceğiz.” şeklinde konuşurken, TJA adına konuşan Adalet Fidan ise şunları dile getirdi: “Güneşin sıcaklığıyla Kadın Hareketi adına hepinizi selamlıyorum. Kayyım politikalarıyla ne amaçlanıyor çok iyi biliyoruz. Büyük bir mücadeleyle kazandık, büyük mücadeleyle kazanımlarımızı koruyacağız.”

Hatimoğulları: Kayyım derhal el çektirilsin

Kayyımın derhal görevden el çektirilmesi gerektiğini söyleyen DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, “Bu, bir askeri darbedir. Bizler belediyelerimizi kazandığımız her yerde, demokrasi, insan hakları, ülkenin geleceği adına, Türkiye’de yaşayan bütün halkların ortak yaşamı adına korumaya devam edeceğiz” dedi.

Kayyım atandığı günden beri direndiklerini söyleyen Hatimoğulları “Bizler kayyım atandığı günden beri buradayız, direniyoruz. Kayyıma karşı direniyoruz. İrademizi çalanlara karşı direniyoruz. ‘Bir Kürt kendi kendini yönetemez, Kürtler bu ülkenin asli yurttaşı değildir’ diyen Ankara’daki hukuksuz hukuka karşı direniyoruz. Kayyımı atayanların kendileri bizzat Erdoğan itiraf etmiştir. ‘Bu kanuni değildir’ demiştir. ‘Ama biz kendi hukukumuzu uyguladık’ demiştir. Hakkari halkının bu alanda ve meydandaki iradesini ey Ankara duyuyor musun, ey AKP, ey küçük ortağı MHP, ey bizleri hedef haline getirmek isteyenler duyun halkın sesini, duyun halkın alkışını, duyun halkın zılgıtını, duyun halkın direnişini! Bunlar kayyım atayarak, seçme ve seçilme hakkımızı elimizden almış oluyorlar. Bugün sadece Türkiye için değil dünyanın neresine giderseniz gidin seçim demek demokrasinin asgari koşulu demektir. Sizler seçme ve seçilme hakkını ortadan kaldırarak kayyım rejimi ile Kürde ‘sen seçilemezsin seçilsin de yönetemezsin’ diyerek her türlü yalanı dolanı hileyi her türlü kumpas davasını Kürde reva gören anlayış şunu görecek. Halk direniyor. Halk kayyıma ‘hayır’ diyor iradesine sahip çıkıyor. Halk bu siyasi darbeyi kabul etmiyor” dedi.

Partizan: AKP politikalarına asla boyun eğmeyeceğiz

Mitingde konuşan Partizan Temsilcisi Nurgül Uci, şunları söyledi: “Kürt halkının mücadelesinin dünde yanındaydık bugünde yanındayız. AKP politikalarına asla boyun eğmeyeceğiz. Kürt halkının iradesini kimse yok sayamaz Birleşik ve ortak mücadele ile alanlarda olacağız. Birleşik ortak mücadele ile kayyuma tüm baskılara ve yok sayılmalara karşı alanlarda olacağız.”