Zürih’te anma: “Şehit yoldaşlarımızın mesajı; karanlığı parçalayın!”

İsviçre’nin Zürih kentinde 22 Ocak 2017’de “Devrim ve Komünizm Şehitleri Anma” etkinliği gerçekleştirildi. Partizan tarafından düzenlenen etkinliğe Partizan kitlesinin yanı sıra HBDH bileşenleri ve İsviçreli devrimci örgütlerden sokaklarda afişleri görerek gelen Latin Amerikalı devrimci gençlere kadar katılım sağlandı.

Selamlama ve saygı duruşu ile başlayan etkinlik Partizan adına okunan açıklama ile devam etti. Açıklamada Avrupa Ortadoğu ve Türkiye’de, derinleşen kriz keskinleşen sınıf mücadelesine vurgu yapılarak, emperyalist saldırılara karşı bulunduğumuz cephelerde en güçlü direnişleri örgütleyebilmek için komünist siyasetin rehberliğinde devrimden çıkarı olan, anti emperyalist-anti faşist-anti feodal güçlerle bütün cephelerde sağlam tutarlı uzun soluklu mücadele birlikleri örgütlemenin önemine vurgu yapıldı. Günümüz faşizme karşı birleşebilecek bütün güçlerle birleşme, direnişi ortak örgütleme günüdür.

Ayrıca Aliboğazı’nda Kasım ayında kendisinden kat kat daha üstün silahlar eşliğinde gerçekleştirilen düşman saldırısına karşı, TKP/ML önderliğinde savaşan yiğit TİKKO gerillalarının kahramanca direnişi selamlandı. “Şehit düşen yoldaşlarımızın bizlere mesajı şudur; daha güçlü karşı koyuşlar için antifaşist cepheyi büyütün, karanlıkları parçalayın ve özgürlük ateşini her tarafa yayın, gerçekleri devrimci kılın ve her alanda partimize yakışan kararlılıkla hareket edin” denildi.

 

“Alplerden Munzurlara, Munzurlardan Rojava’ya uzanan bir direniş”

İsviçre Devrimci İnşa örgütü (Revolutionäre Aufbau) temsilcisi sunumunda ideolojik sınırlarımızı aşarak enternasyonal mücadelenin gerekliliğine ve bu uğurda şehit düşenlerin bizlere bıraktığı mirasa değindi. Ayrıca Rojava’da ziyaret ettiği TKP/ML-TİKKO taburundan resimler eşliğinde izlenimlerini anlattı, heyecanını paylaştı.

Dersim’de şehit düşen TKP/ML TİKKO gerillası Barbara Anna Kistler’in eski yoldaşı olan Aufbau temsilcisi Kobane’de yapılan devrim şehitleri müzesini ziyaret ettiğinde enternasyonal mücadelede şehit düşen devrimcilerin resimlerini ve bireysel eşyalarını gördüğünde oldukça etkilendiğini aktardı. Gözleri eski yoldaşı Barbara’yi arar, ama bulamaz. “Barbara’nın yeri burası; kavganın ve çatışmanın göbeği, barbarlığa karşı direnişin sosyalizm mücadelesinin bu en zorlu cephesi” diyerek Barbara’nın resmini Kobane’deki şehitler müzesine getirip asar.

Sinevizyon gösterişin ardından etkinlik TKP/ML GYDK’nın Ocak ayı mesajının okunmasıyla devam etti.

 

“Biz jopların ve gazların altında toplanan Cumartesi anneleri, barış anneleriyiz.”

Etkinlikte Barış Anneleri ve Cumartesi Anneleri adına konuşan Döndü Ana önemli mesajlar verdi: “Önce çocuklarımız için mücadele ediyorduk sonra mücadelenin kendisi biz olduk”. İlerlemiş yaşında bembeyaz tülbenti ile sürgüne çıkmak zorunda kalmış. Sürgünde de mücadelesine devam ediyor. Zindanlardaki özgürlük tutsaklarını hiç unutmuyor, önce onları selamlıyor konuşmasına başlarken. “Bu mücadeleyi kazanmak için Alevisi-Sünnisi, Türkü-Kürdü Ermenisi-Ezidisi bütün ezilenlerin birlik olması gerekiyor” diyor. Sürgünde yaşayan Türkiyelilere mücadeleye en güçlü desteği sunmalarını öğütlüyor.

Faşizme karşı omuz omuza sloganları eşliğinde Kürsüye gelen HBDH Temsilcisi konuşmasında şunlara değindi: “Mahirler Denizleri kurtarmak için kendini feda etti, İbrahim THKO savaşçılarının ihbarcılarını cezalandırdı. Bu durum TDH’nin kuruluşunda birbirlerine ne kadar güçlü bağlarla bağlı olduklarının göstergesidir. Şimdi bize düşen görev bu mirası yeniden ete kemiğe büründürmek, bunun üzerinden yükselerek faşizme karşı en güçlü karşı koyusu örgütlemektir” dedi.

Anma müzik dinletisinin ardından “Biji partime TKP/ML” ve “Devrim şehitleri ölümsüzdür” sloganlarıyla son buldu.