İzmir’de devrim ve komünizm şehitleri anması düzenlendi

????????????????????????????????????

İzmir: Partizan ve Yeni Demokrat Gençlik tarafından “Devrim ve Komünizm Şehitleri” anması İzmir TÜMTİS şubesinde 16 Ocak Pazar günü gerçekleştirildi. Anmaya HDP, ESP ve SGDF katıldı.

TÜMTİS’te Partizan ve Yeni Demokrat Gençlik tarafından gerçekleştirilen anmada şehitlerin mücadelesinden öğrenmek ve onları anmanın önemi vurgulanırken ayrıca böylesi süreçlerde birlikte mücadelenin gerekliliğinden bahsedildi.

Açılış konuşması ve saygı duruşu sonrasın şehitler anması Kurmancî ve Zazaca(Dimilkî) olmak üzere iki farklı dil ile selamlandı.

 

“Mücadeleyi büyütmek gerek”

Anmada söz alana Halkların Demokratik Partisi il yönetici Hacay Yılmaz, etkinliği selamlarken şehitlere sözümüzün devrim olduğunu ve onlara olan sözlerimizin yerine getirmek için mücadeleyi büyütmek gerekliliğini belirtti. Ezilenlerin Sosyalist Partisi İzmir İl Başkanı Kerim Altınmakas etkinliği selamlayarak, devrim şehitlerinin bıraktığı mirasın bugün açısından önemini vurguladı.

Farklı dillerde şiir dinletisiyle devam eden etkinlik, Partizan açıklamasının okunmasıyla sürdü. Partizan adına yapılan açıklamada devrim şehitlerinden öğrenmek, onların mücadelesini sürdürmek günümüz koşullarında anın görevi olduğu söylendi. Partizan açıklamasından sonra SGDF MYK üyesi Gözde Sivaslıoğlu’da yaptığı konuşmayla etkinliği selamlayanlar arasında yerini aldı.

 

“Saldırılara geçit vermeyeceğiz”

Yeni Demokrat Gençlik de etkinlikte bir açıklama yaptı. Devletin toplumsal dinamiklere azgınca saldırdığını bu sadırılar karşısında şehitlerimizden öğrendiğimiz mücadele azmini daha da genişleterek saldırılara geçit vermeyeceklerini belirtti.

Sinevizyon gösterisinin ardından serbest kürsü ile devam etti. Şehitlere dair anıların paylaşıldığı serbest kürsüde bir Özgür Gelecek okurunun Kazım çelik ile yaşadığı bir anıdan bahsederek etkinliğin içeriğine katkı sağladı.

Armenak Bakırcıyan’ın (Orhan Bakır) mücadele yıllarındaki devrimci disiplininden bahseden Muzaffer Öztürk, Bakırcıyan yoldaş şahsında tüm devrim şehitlerini selamlayarak müzik dinletisine geçti. Gerçekleştirdiği müzik dinletisiyle anmaya renk kattı. Müzik dinletisi ardından etkinlik sona erdi.