Van F Tipi’nde Kadir Karabak’ın durumu ciddileşiyor

Sürgün edildiği Van F Tipi Hapishane’de havalandırmaya takılmak istenen tel örgüler ve hapishanedeki hak gasplarına karşı 247 gündür ölüm orucunda olan TKP-ML dava tutsağı Kadir Karabak’ın sağlık durumu ciddileşiyor.

Tek başına yürümekte zorlanan ve geçtiğimiz günlerde düşerek vücudunun belli yerlerinde hasar oluşan Karabak, hapishane idaresinin “sayım” adı altında koğuşu altüst etme aramalarının sürdüğünü, tel örgü inşası dursa da, yapılmış olanların hala sökülmediğini belirterek direnişte ısrarcı olduğunu ve hapishane idaresi ve savcılık görüşmelerinden bir sonuç alınamadığını belirtiyor.

“Günlük işlerini göremeyecek durumda”

Sağlık durumu giderek kötüleştiği için mektup yazamayan Karabak adına ona refakat eden tutsakların kaleme alarak gazetemize yolladığı mektupta Karabak’ın kritik durumu çoktan aştığı ve durumunun her geçen gün kötüleştiği belirtiliyor. Tuvalete her gidişinde kanaması olduğu, duyma-görme bozuklukları yaşadığı, yoğun mide, bağırsak, kemik ve eklem ağrıları çektiği, yürüme ve hareket etmede zorluk yaşadığı aktarılan mektupta şu bilgilere yer veriliyor: “Kadir arkadaş, günlük rutin hiçbir işini yapabilecek durumda değil. Sıvı tüketimi yok denecek kadar az. Şu ana dek, 50 kilodan daha fazla bir kilo kaybı var.”

“Kadir arkadaş bunca sağlık sorununa rağmen moral olarak oldukça iyi” denilen mektupta direniş ölümle sonuçlanmadan taleplerin karşılanması çağrısı yapıldı.