“Turgut Kaya’nın Türkiye’ye iade kararı Yunanistan açısından utanç verici”

Yunanistan: Nisan 2018’de Yunanistan’a giriş yaparken tutuklanan ve Türkiye’ye iade tehdidiyle yargılanan Türkiyeli devrimci Turgut Kaya’nın bugün görülen duruşmasında Yunanistan mahkemeleri, Kaya’nın Türkiye’ye iade edilmesine karar verdi.

Mahkeme öncesi Avrupa’nın dokuz noktasında Yunan Konsoloslukları önünde eylem yaparak bu tehlikeye dikkat çeken ve Yunanistan devletini bu konuda uyaran Uluslararası Politik Tutsaklarla Dayanışma Komitesi (UPOTUDAK) karar sonrası bir açıklama yaparak iade kararını sert bir şekilde kınadı ve devrimci, demokratik ve yurtsever kamuoyuna duyarlılık çağrısı yaptı.

Yaptığı açıklamada Türk devleti tarafından kırmızı bültenle aranan Kaya’nın Türkiye’de farklı aralıklarla yıllarca hapishanede kaldığını, işkencelerden geçtiğini hatırlatan UPOTUDAK, Kaya’nın Nisan 2015’te ATİK’e dönük operasyon kapsamında yine Yunanistan’da tutuklanarak 40 gün sonra serbest bırakıldığını ve şimdi yeniden tutuklanarak Koridallos hapishanesinde tutulduğunu söyledi.

 

“Bu karar utanç vericidir”

“Turgut Kaya’nın Türkiye’ye iade kararı Yunanistan açısından utanç verici bir karardır” diyen UPOTUDAK “Türk devletinin devrimci muhalefete karşı katliamlar dahil her türlü saldırıyı yaptığı bu süreçte bir devrimcinin iade edilmesi, Türk devleti ile yapılan pazarlıkların bir göstergesidir. İadesi halinde Turgut Kaya’nın yaşam hakkı dahil hiçbir güvencesi yoktur” şeklinde açıklamasını sürdürdü.

 

“Kaya’nın iade kararı, diğer tutsaklar için de tehdit”

Kaya’nın iadesinin emsal teşkil edeceğine ve Yunanistan’da bulunan diğer devrimci, demokrat ve yurtsever tutsakların da iade edilmesinin önünü açacağına dikkat çeken UPOTUDAK, “Bu kararın derhal durdurulması ve Turgut Kaya’nın serbest bırakılması için Avrupa’da faaliyet yürüten devrimci, demokrat, ilerici ve yurtseverleri Turgut Kaya’yı sahiplenmeye, her alanda bu karara karşı tepki göstermeye, eylemler yapmaya çağırıyoruz” dedi.

“Turgut Kaya derhal serbest bırakılsın” diyen UPOTUDAK, Yunanistan ve faşist Türk devleti işbirliğine son verilmesini ve Kaya şahsında tüm politik tutsakların özgürleştirilmesini istedi.