Turgut Kaya “Kirli pazarlıklara karşı iade sürecimin durdurulması açlık grevindeyim”

Yunanistan: Nisan 2018’de Yunanistan’a giriş yaparken tutuklanan ve Türkiye’ye iade tehdidiyle yargılanan Türkiyeli devrimci Turgut Kaya’nın 30 Mayıs’ta görülen duruşmasında Yunanistan mahkemeleri, Kaya’nın Türkiye’ye iade edilmesine karar verdi.

Atina Yüksek Mahkemesi’nin Turgut Kaya’yı Türkiye’ye iade kararının ardın Kaya bugün(31 Mayıs) tarihinden itibaren açlık grevine başlayacağını duyurdu.

“Söz konusu devrimciler komünistler olduğunda gericiler ortaklaşmaktadır”

Kaya mahkeme sonrası yaptığı açıklamada, “Bugün görülen davada Yunan mahkemesi tarafından faşist Türk devletine iade edilmem yönünde karar verildi. Bu karar gericiliğin kendi çıkarları söz konusu olduğunda nasıl ortaklaşabildiğini göstermesi açısından an anlamlıdır . Çünkü aynı mahkeme faşist darbeci Türk subaylarını iade etmeme kararı vermişti. Bu karar da gösteriyor ki söz konusu devrimciler komünistler olduğunda gericiler ortaklaşmaktadır. İki sınıf, iki düşman kamp mücadeleye devam etmektedir” dedi.

“Herkese devrimci selamlarımı iletiyorum”

Turgut Kaya kamuoyuna yönelik yaptığı açıklamanın devamında da şu ifadelere yer verildi:

Devrimci kimliğimle bulunduğum Yunanistan’da tutuklandım. Bunun dışında kimi çevreler tarafından bilinçli olarak yapılan haberlere itibar edilmemelidir. Bu türden haberler gericiliğe ve düşmana hizmet etmektedir. Sınıfımızın ve halkımızın yararına değildir.

Şu anda Yunan devleti tarafından faşist Türk devletine iade edilme tehlikesiyle karşı karşıyayım. Bu süreçte gösterilmiş olan enternasyonalist devrimci dayanışma çok anlamlı ve kıymetlidir. Bütün yoldaşlara ve devrimci dostlara süreçte göstermiş oldukları dayanışma için müteşekkirim. Herkese devrimci selamlarımı iletiyorum.

Maddenin binlerce yıllık hareketinde olduğu gibi mücadele de kesintisizce sürmektedir. Nitekim bu süreçte mücadele bir başka aşamaya evrilmiş durumdadır. Şu anda iade süreci Yunanistan Adalet Bakanlığı’ndadır. Gerici devletlerin her türlü işbirliğine ve kirli pazarlıklarına karşı, faşist Türk devletine iade sürecimin durdurulması ve derhal serbest bırakılmam için yarından itibaren açlık grevine başladığımı ifade ediyorum.