Tıl Temir’de coşkulu Newroz

Haseke: Rojava’nın her yerinde olduğu gibi Haseke’ye bağlı Tıl Temir’de de Newroz yerel halkın coşkulu katılımıyla gerçekleşti. Ağırlıkta genç kadın ve erkeklerden oluşan kitle belirlenen alanda bulunan sahnenin etrafında toplandı ve Newroz ateşini yaktı.

Leyla Güven ve Zülküf Gezen’e vurgu

Rojava’da düşen ve dövüşenler için saygı duruşu yapıldıktan sonra renkli Newroz programı başlatıldı. Kürtçe ve Arapça yapılan, Leyla Güven ile başlayan dönüşümsüz açlık grevlerine sıkça değinilen konuşmalarla birlikte programda halk oyunları, tiyatro gösterileri ve müzik dinletileri yer aldı.

Etkinlikte aynı zamanda birçok kez açlık grevinde olanların mücadelesiyle dayanışma çağrısı yapıldı ve hapishanelerdeki tecridi protesto etmek amaçlı hayatına son veren Zülküf Gezen anıldı.

Kitle tarafından dikkatle izlenen tiyatro gösterilerinde ise Efrin direnişi işlendi. Tiyatro oyununda direniş canlandırılırken, şehit olan oğluna ağıt yakan baba rolü ve seslendirdiği dengbej büyük bir ilgiyle izlendi. Efrin’in işgaline karşı duyulan öfke oldukça sık tekrarlanan ‘Biji berxwedana Efrine’ sloganlarıyla hissedildi.

Kutlamaya Şehit Nubar Ozanyan Ermeni Taburu ve TİKKO da katıldı

Kutlamada PYD adına yapılan konuşmada Derazor’un artık özgürleştiği ve DAIŞ’e karşı verilen savaşta Rojava’nın zafer ilan edebileceği belirtildikten sonra kitle ‘Biji berxwedana Rojava’ sloganıyla karşılık verdi.

Şehit Nubar Ozanyan Ermeni Taburu ve TİKKO bayraklarının da dalgalandığı newroz kutlamasında gün boyunca zafer halayları ve zılgıtlar çekildi. Yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı Newroz etkinliği sorunsuz bir şekilde sonlandırıldı.