ÖRGÜTLENME KOMİTESİ | “Ogni tempesta comincia con una singola goccia!”

TKP/ML Örgütlenme Komitesi bir açıklama yaparak TİKKO saflarında savaşan anarşist savaşçı Tekoşer Piling’i (Lorenzo Orsetti) andı. “O, ‘o günden önce öldü’ ve İtalyan Partizanlarının şarkısı ‘Bella Ciao’da olduğu gibi ‘E’ questo il fiore del partigiano Morto per la libertà’ (Özgürlük için ölen bir partizanın çiçeği) olarak Rojava’da güzel bir çiçeğin gölgesine gömülecek!” dedi. Elimize posta yoluyla ulaşan ve “Ogni tempesta comincia con una singola goccia!” başlıklı açıklamayı haber değeri taşıdığı için pay

“Enternasyonal bir devrimci olarak TİKKO’yla hareket etti ve yoldaşlaştı”

“18 Mart Pazartesi günü, TİKKO saflarında savaşan anarşist savaşçı Tekoşer Piling (Lorenzo Orsetti) Suriye’de Deir Ezzor yakınlarındaki Baghouz’da şehit düştü.

Tekoşer Piling, Floransa’da İtalyan halkının onurlu bir evladı olarak işçi sınıfının yoğun olduğu bir mahallede doğdu. Gençliği garsonluk, hizmet sektöründe vb. çalışarak geçti. Sağlam bir enternasyonalist bilinç ve vicdan ile hareket ederek Eylül 2017’de Rojava’daki anti-faşist direniş saflarına katıldı. Tekoşîna Anarşîst biriminin bir üyesi olan Lorenzo Orsetti yoldaş, bir yıldan fazla süredir Rojava’da enternasyonal bir devrimci olarak TKP/ML TİKKO’yla birlikte hareket etti ve yoldaşlaştı.”

“Yoldaşlaşmakla birlikte kendi ideolojik duruşu ve örgütlenmesi de vardı”

“Partimiz TKP/ML’nin savaş anlayışına uygun olarak faşizme ve her türden gericiliğe karşı savaşmak isteyen herkesi, askeri bir komuta yapısı içinde örgütleyen ve savaştıran Halk Ordusu TİKKO saflarında yer aldı. Bizimle yoldaşlaşmakla birlikte kendi ideolojik duruşu ve örgütlenmesi de vardı. Bunun altını özellikle çizmek onun anısına saygının gereğidir.

Efrin direnişinde son ana kadar TKP/ML TİKKO savaşçılarıyla birlikte savaştı. Tekoşer Piling kelimenin tam anlamıyla savaşmak için yaratılmış bir kişilikti. Korkusuz bir savaşçıydı. Hejin ve Deri Zor Hamlelerine katıldı. Ve zaferin ilan edilmesine günler kala yüzündeki gülümsemeyle düştü.”

“Yüzünde gülümsemesiyle gitti, biz buna fazlasıyla tanığız”

“Kendisinin de mektubunda dediği gibi; ‘Erken gidişime rağmen hayatım hala başarılıdır ve dudaklarımda gülüşümle gittiğimden neredeyse eminim!

Biz buna fazlasıyla tanığız. Onun hayatı başarılı ve anlamlıydı. Kürt halkı başta olmak üzere Ortadoğu’nun mazlum ve ezilen halklarıyla dayanışmak ve savaşmak için tereddütsüzce yerini almıştı ve Rojava Devrimi’ne kanıyla harç olan enternasyonalist savaşçılardan biri oldu.

Partimizin “Generali” Nubar Ozanyan yoldaştan halk ordumuzun “korkusuz savaşçısı” Tekoşer Piling’e uzanan çizgide partimizin enternasyonalist kimliğine değer ve anlam kattı. Ve dudaklarında bir gülümsemeyle gitti. Çünkü o bir Partizan’dı.”

“E’ questo il fiore del partigiano Morto per la libertà”

“Tekoşer Piling yoldaş, zafer gününe çok az bir zaman kala şehit düştü. Nazım Hikmet’in dizelerinde dediği gibi: ‘Yoldaşlar, ölürsem o günden önce yani, – öyle gibi de görünüyor-  Anadolu’da bir köy mezarlığına gömün beni ve de uyarına gelirse, tepemde bir de çınar olursa taş maş da istemez hani…’

O, ‘o günden önce öldü’ ve İtalyan Partizanlarının şarkısı ‘Bella Ciao’da olduğu gibi ‘E’ questo il fiore del partigiano Morto per la libertà’ (Özgürlük için ölen bir partizanın çiçeği) olarak Rojava’da güzel bir çiçeğin gölgesine gömülecek!

Sana söz yoldaş; bizlere bıraktığın mücadele anılarınla ve mektubunda değindiğin üzere ‘Siz de bu damla olmaya çalışın. Hepinizi seviyorum ve sözlerimi değerli bulmanızı umuyorum’ vasiyetine uygun yaşayacağız ve savaşacağız.”

Açıklama “Compagno Tekoşer Pilîng è Immortale! Yoldaş Lorenzo’yu Kavgamızda Yaşatacağız! Yaşasın Partimiz TKP/ML, Halk Ordumuz TİKKO! Şan Olsun Rojava’da Düşene ve Dövüşene!” sloganları ile sona eriyor.

* “Her fırtına tek damla ile başlar!”