Partizan’dan Turgut Kaya’ya özgürlük talebiyle Syntagma’da miting

Atina: Şubat 2018 tarihinden itibaren Yunanistan hapishanelerinde rehin tutulan Türkiyeli devrimci Turgut Kaya hakkında geçtiğimiz 30 Mayıs’ta kırmızı bülten ve İnterpol araması bulunduğu gerekçesiyle Türkiye’ye iade kararı verilmişti. Buna karşılık Turgut Kaya politik kimliğinin tanınması ve iltica talebinin kabul edilmesi için Kaya, 51 gündür açlık grevinde.

“Turgut Kaya serbest bırakılsın”

Kaya’nın Türkiye’ye iade kararı veren Yunan mahkemelerini ilk günden itibaren protesto eden ve alınan kararın geri çekilmesi için Atina başta olmak üzere birçok alanda sokağa çıkan Partizan okurları bugün Sintagma Meydanı’nda “Turgut Kaya’ya özgürlük” talebini düzenlediği miting ile yineledi. Mitingde Türkçe ve İngilizce yapılan konuşmada Turgut Kaya’nın serbest bırakılması için yapılan eylem ve etkinliklerle gelinen aşama anlatıldı.

“Turgut Kaya özgür kalana kadar mücadeleye devam”

Açılış konuşmasının ardından Turgut Kaya’nın bir yoldaşı söz alarak, Kaya’nın sağlık durumunu aktardı ve yürütülen kampanyanın sonucunda kimi kazanımlar elde edildiğini belirterek Turgut Kaya özgür kalana kadar mücadeleye devam edileceğinin altını çizdi.

Kaya’nın başka bir yoldaşı da söz alarak, Turgut Kaya’nın 50. gün vesilesiyle kamuoyuna dönük kaleme aldığı yazıyı İngilizce okudu. Turgut Kaya’nın Özgürlüğü için Acil Eylem Komitesi yaptığı konuşmada bir süreç değerlendirmesi yaparak mücadele çağrısında bulundu.

Konuşmaların ardından Turgut Kaya ile dayanışmak amaçlı 3 günlük açlık grevinde olan DHKP-C’li tutsaklar selamlandı. Partizan okurlarının hazırladığı tiyatro gösterisinin ardından halaylar ve horonlar eşliğinde teşekkür konuşmasıyla etkinlik sona erdi.