Partizan okurları atölye çalışmasında biraraya geldi

İstanbul: İstanbul’da Partizan, Sosyalist Meclisler Federasyonu (SMF)   ve Yeni Dünya için Çağrı tarafından gerçekleştirilecek“68’in 50.yılında ‘gerçekçi ol imkansız görüneni iste!’  şiarıyla “68 ve İbrahim Kaypakkaya” sempozyumu için hazırlıklar tamamlanırken, Partizan okurları İstanbul’da bir atölyede bir araya geldi.

Kadıköy’de bir araya gelen Partizan okurları daha önce alınan toplantıda 1 Mayıs çalışmaları ile 18 Mayıs Sempozyumu çalışmalarını birleştirerek ele almayı kararlaştırmıştı. 1 Mayıs’ın ardından alınan değerlendirmede ise atölye çalışmasını önüne koyan Partizan okurları bu anlamda deneyimli yoldaşlarının birikimini gençlerin enerjisiyle birleştirmek açısından da verimli bir çalışma gerçekleştirdi.

Gerçekleştirilen atölye hem sempozyuma hazırlık için hem de İbrahim Kaypakkaya’yı bir kez daha okumanın, anlamanın, bilince çıkarmanın bir adımı olması açısından katılanların keyif aldığı bir çalışma oldu.

Atölye, ilk olarak İbrahim Kaypakkaya’nın analizlerini kavramak, bu analizleri gerçeğe doğru uygulamanın önemli olduğu vurgusu ile başladı. Kaypakkaya’nın ideolojisinin güncelle bağının kurulması anlamında pratik hayattan örnekler verilerek yapılan kısa sunumun ardından herkesin kendi düşüncesini bu güncel pratikler üzerinden ifade etmesiyle devam etti.

Kaypakkaya’yı anlamak, onun fikirlerini “somut şartların somut tahlili” şiarıyla gerçekle buluşturmanın, O’nu gerçek anlamda kavramakla mümkün olduğu vurgusu, yeniyi yaratmak için esas olarak O’nun meselelere yaklaşımı, pratikten- teoriye yeniden pratiği tekniği, pratik hayatın içinden öğrenme gibi kullandığı yol ve yöntemleri öğrenilmesi vurgusu ile devam etti.

Tartışmalar içinde 1 Mayıs’a dair gerek yer tartışması, gerekse de 1 Mayıs’ın ele alınışı anlamında birçok nokta vurgu yapılırken, seçimlere dair tartışmada da toplumsal gerçeklik ile bağ kurmanın önemli olduğu dile getirildi.

Atölyeye katılan hemen herkesin oldukça verimli ve yeniden ve daha düzenli yapılması temennisi ile  çalışma sonlandırıldı.