PARTİZAN | Devrimin emektar işçisi Dursun Çaktı yoldaşımızı kaybetmenin acısını yaşıyoruz!

 Devrimin emektar işçisi Dursun Çaktı yoldaşımızı kaybetmenin acısını yaşıyoruz!

25 Şubat’ta tüm yoldaşlarını, dostlarını, ailesini üzüntüye boğarak aramızdan ayrılan Dursun Çaktı için Partizan bir açıklama yayımladı

26 Şubat 2021

1972 yılında geldiği Almanya’da yoldaşları, dostları, ailesi tarafından sevilen, saygı duyulan ve gazetemizin de okuru olan Dursun Çaktı, dün yaşamını yitirdi. Dursun Çaktı ile ilgili Partizan bir açıklama yayımladı. Açıklamanın tam metni şu şekilde:

Devrimin emektar işçisi Dursun Çaktı yoldaşımızı kaybetmenin acısını yaşıyoruz!

Dursun Çaktı yoldaşımızı 25 Şubat 2021 tarihinde kaybettik. Bir süre önce yakalandığı kanser hastalığı tedavisi sürerken, ani ölümü biz Partizancıları ve onu seven tüm dostlarını derin bir acıya boğdu.

Dursun Çaktı yoldaşımız, 01.10.1956 tarihinde Dersim’in Hozat ilçesi Peyik köyünde dünyaya geldi. O da binlerce çocuk gibi Dersim katliamının acı anılarını dinleyerek büyüdü.

Yoksul bir Kürt ailesinin çocuğu olarak bir yandan okula giderken diğer yandan da tatillerde Elazığ’da babasının yanında çalışmaya başladı. Emekçi bir yaşamı daha çocuk yaşta öğrenmeye başlayan Dursun yoldaşımız, yaşamını yitirene kadar da hep emekçi biri oldu.

Dursun yoldaşımız 1972 yılında Almanya’ya geldi. Ulm şehrine yerleşti. Burada çeşitli fabrikalarda çalıştı. Genç yaşta devrimci düşüncelerle tanıştı. Sosyal faaliyetlere ilgisi giderek artan yoldaşımız bir grup ilerici ve devrimci arkadaşıyla birlikte Ulm Halk Ocağı’nın kurucuları içinde yer aldı. 1977 yılında ATİF’le tanıştıktan sonra Ulm Halk Ocağı, ATİF üyesi yapıldı. Ulm Halk Ocağı’nın ATİF’e üye yapılmasında Dursun yoldaşımızın emeği büyük olmuştur.

Dursun yoldaş 1980 öncesi Partizan’la tanıştı. Kaypakkaya yoldaşın düşüncelerini kendisine her zaman rehber aldı. Türkiye’de Demokratik Halk Devrimi’nin gerçekleşme stratejisini komünist önder Kaypakkaya yoldaşın ortaya koyduğu stratejiyle olacağına olan inancını hep korudu.

Dursun yoldaş, kendisini geliştirmede kolektif ve bireysel çalışmaya her zaman önem verdi. Okuyan, araştıran, sorgulayan biri olarak çevresindeki birçok gencin devrimci olmasında büyük emeği oldu. Dört çocuğunu da devrimci olarak yetiştiren bir baba olarak da her zaman örnek biri olarak gösterildi. O, bu düzende tek başına kurtuluşun bir mutluluk getirmeyeceğini bilen biriydi. Çocuklarını da öyle yetiştirdi, gelişimleri için büyük çaba sarf etti. Kazandığını paylaşan, ihtiyacı olanla paylaşan, yardım eden biri olarak hiçbir zaman mülkiyetin esiri olmadı.

Dursun yoldaş gelişmeye açık, görev almada çekinmeyen, fedakar, paylaşımcı biri olarak her zaman örnekti. Bulunduğu alanda son yıllara kadar her zaman sorumluluklar aldı. Bölge komitelerinde aldığı görev ve Ulm alanında yüklendiği sorumlulukla Partizan faaliyetinin Güney bölgesinde gelişmesinde onun emeği büyük olmuştur.

Dursun yoldaş bir kitle insanıydı. Bulunduğu Ulm alanında kitlelerin doğal önderi idi. Sözü dinlenen, ciddiye alınan biri olarak, nerede bir sorun varsa, insanlar çözümü yoldaşımıza başvurmada bulmuşlardır. Tüm devrimcilerin Dursun abisi olarak, sevilen ve saygı duyulan bir Partizancı oldu.

Dursun yoldaşımızı, bir devrim emekçisini kaybetmenin acısını yaşıyoruz. Ulm alanında onun yerinin kolay kolay doldurulamayacağını biliyoruz.

Başta ailesi, dostları ve onu seven herkese başsağlığı diliyoruz.

Pandemiden dolayı onu son yolculuğuna kitlesel uğurlamıyoruz. Bu, acımızı daha da büyütüyor. Bunun bilince olarak pandeminin sona erdiği bir tarihte, Dursun yoldaşın anısını yaşatmak için ona yakışır bir şekilde özel bir anma töreni düzenleyeceğiz.

Sonsuzluğa uğurladığımız Dursun Çaktı yoldaş ölümsüzdür!

Geleneğimizin bir şehidi olarak anısını hep yaşatacağız!

PARTİZAN