İstanbul Partizan: 26. Yılında 12 Mart Gazi Direnişini Unutmadık!

26. Yılında 12 Mart Gazi Direnişini Unutmadık!

Gazi Direnişi’nin 26’ıncı yılına dair açıklama yapan Partizan, “Gazi ve Ümraniye şehitleri ölümsüzdür!” dedi.

10 Mart 2021

İstanbul Partizan tarafından, Gazi ve Ümraniye Katliamları’nın 26’ıncı yılına dair açıklama yaptı. Açıklamada, “Kendi dışındakileri imha, inkâr ve asimilasyon politikaları kuruluşundan bugüne T.C’nin, Osmanlı’dan devraldığı en büyük miras olarak devletin temelini oluşturmaktadır” denilen açıklamada TC tarihinin bir katliamlar tarihi olduğu vurgulanarak “İktidarının sınırlarına çekemediği her anlayış karşısında aldığı tutum bu politikalar üzerinden şekillenmektedir. Bu politikaların iz düşümü olarak T.C tarihi katliamlar tarihidir” denildi.

Açıklamada Gazi ve Ümraniye Katliamlarına ilişkin şu bilgiler verildi:

“Bundan tam 26 yıl önce 12 Mart 1995’te İstanbul Gazi Mahallesi’nde bulunan kahvehanelere devlete bağlı kontrgerilla birliklerinin saldırması sonucu Halil Kaya adlı bir Alevi Dedesi öldürüldü, 5’i ağır toplam 25 kişi yaralandı. Saldırının ardından, Gazi mahallesine toplanarak yürüyüşe geçen halka polis ateş açarak bir kişiyi katletti. 13 Mart günü saldırıyı protesto etmek için binlerce kişi İstanbul’un her yerinden Gazi Mahallesi’ne geldi.

Yürüyüşe geçen binlerce kişinin üzerine polis ateş açtı. 17 kişi hayatını kaybetti onlarca kişi yaralandı. Bunun üzerine İstanbul’un ve Türkiye’nin birçok yerinde protestolar düzenlendi. 15 Mart’ta Ümraniye 1 Mayıs Mahallesi’nde yapılan protestoya polisin ateş açması sonucu burada da beş kişi yaşamını yitirdi. 12-15 Mart 1995 tarihlerinde herkesin gözü önünde 22 insan katledildi, yaralandı, gözaltına alındı.”

“Birleşik direnişle kazanacağız”

Açıklamada Gazi ve Ümraniye’deki barikatların ve direnişin yolu aydınlattığı vurgulanarak, açıklama şöyle sonlandırıldı:

“Faşist diktatörlük Çorum’da, Maraş’ta, Sivas’ta olduğu gibi devrimci muhalefeti sindirmek, muhalif Alevi halkına gözdağı vermek için katliama başvurdu. Ancak 12-15 Mart günlerinde devrimci, demokrat, muhalif kesimler onlarca ölüme, yaralanmaya, gözaltına karşı; cadde cadde, sokak sokak, barikatlarda birlikte direnerek devletin bu sindirme operasyonuna karşı bir direniş destanı yazdılar.

Bu birliktelik ve mücadele Gazi Mahallesinde devletin hesaplarının tutmamasına, saldırının püskürtülmesine neden oldu. Bugün T.C devleti her türlü hak arayışına azgınca saldırmaktadır. İşçilerin, emekçilerin hakları gasp edilmekte, virüsle açlık arasında seçim yapmak zorunda bırakılmaktadırlar. Kürt halkına inkâr ve asimilasyonla beraber topyekûn imha dayatılmaktadır.

Türk-Sünni ideolojisine uymayan tüm inançlar yoğun baskı altında bulunmaktadır.

Bu tek merkezden gelen topyekûn saldırılar karşısında 26. yılında Gazi Mahallesinde birlikte, barikat barikat örülen direnişten, bu direnişin bizlere öğrettiği birlikte mücadeleden başka çıkış yolumuz yoktur. 26. Yılında Gazi bizlere bu sorumluluğu yüklemektedir.

Gazi ve Ümraniye şehitleri ölümsüzdür!

Birleşik Direnişle Kazanacağız!”