Ortadoğu’da Proletarya Partisi’nin kuruluş yıldönümü etkinliği

Ortadoğu’da Proletarya Partisi’nin kuruluş yıldönümü etkinliği

TKP-ML’nin 52’inci mücadele yılı Ortadoğu topraklarında yapılan bir etkinlikle selamlandı.

4 Mayıs 2024

Türkiye Komünist Partisi-Marksist Leninist (TKP-ML), 52’inci mücadele yılı Ortadoğu topraklarında yapılan bir etkinlikle selamlandı.

tkpm.com sitesinde yer alan habere göre, Mayıs ruhu ile Ortadoğu topraklarında gerçekleştirilen TKP-ML kuruluş etkinliği, açılış konuşması ile başladı ve başta Komünist önder İbrahim Kaypakkaya olmak üzere tüm devrim ve komünizm şehitleri adına bir dakikalık saygı duruşu ile devam etti.

Etkinlikte ilk olarak TKP-ML Ortadoğu Parti Komitesi adına bir konuşma gerçekleştirildi. TKP-ML adına Kürtçe ve Arapça yapılan konuşma, “Sizleri TKP-ML adına selamlıyorum. 52 yıl önce 24 Nisan tarihinde partimiz kuruldu. 24 Nisan direniş, 24 Nisan mücadele demektir. 52 yıllık mücadele ile bugünlere gelen Partimiz ilk günkü inanç ve kararlılığı ile mücadelesine devam ediyor” sözleri ile başladı.

Türk devletinin faşizm koşullarında TKP-ML’nin kuruluş tarihine dair yapılan vurguların yer aldığı konuşma, “TKP-ML’nin kuruluşundan bugüne mücadelesinden bir adım dahi geri adım atmadı, atmayacak. Partimiz nerede zulüm varsa orada zulme karşı mücadelenin tam kalbinde oldu ve olmaya da devam ediyor. Ser verip sır vermeyen önderimiz İbrahim Kaypakkaya yoldaşın izinde tıpkı Parti ölümsüzümüz, komutanımız Nubar Ozanyan gibi Filistin’e, Artsakh’a, Irak Kürdistanı’na, Rojava uzanan mücadele tarihi partimizin siyasi hattıdır. Bu siyasi hat bu mücadele bizim devrim topraklarımızda mücadeleyi yükseltmenin bir devamıdır. Bu inanç ve kararlılıkla bugün bu topraklarda da Emperyalizme, Feodalizme, Faşizme, Ataerkiye karşı mücadelemizi sürdürmemiz ve bu bilinçle hareket etmemiz bundandır” ifadeleri ile sonlandırdı.

Konuşmadan sonra Grup Nisan Güneşi tarafından kısa müzik dinletisi ve halk oyunları gösterisi gerçekleşti. Ardından program akışı içerisinde yer alan şiirler ve tiyatro gösterimi ile devam eden etkinlikte sık sık sloganlar yükseldi.

Program, Türk burjuvazisinin Türk, Kürt, Arap, Çerkez, Zaza, Ermeni vb çeşitli milliyetlerden emekçi halkın birliğini parçaladığını ve çeşitli milliyetlerden Proletarya Partisi’nin militanlarının bu birliği yeniden inşa etme mücadelesini konu alan küçük skeçlerle ölümsüzlerin kısa yaşamları anlatıldı.

Etkinlik konuşmalar ve kültürel programın ardından halaylarla sona erdi.