Kaypakkaya İsviçre’de Anıldı

Kaypakkaya İsviçre’de Anıldı

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya, İsviçre’nin Oensingen şehrinde bir etkinlik ile anıldı. Partizan ve Sınıf Teorisi’nin çağrısı ile 4 Mayıs günü “Katledilişinin 51. Yılında Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya’yı Anıyoruz!” şiarı ortak anma gecesi gerçekleşti.

8 Mayıs 2024

Anma etkinliği açılış ve devrim mücadelesinde ölümsüzleşenler için saygı duruşu ile başladı ve Gece Tertip Komitesi’nın yazılı mesajı ile devam etti. Mavi Düşler Şiir Grubu, Kaypakkaya ve ardıllarının mücadelelerine atfen yazılan şiir ve ezgilerle sahne alan ilk sanatsal sunum oldu.

Programın devamında Birleşik Mücadele Temsilcisi söz aldı ve 68 kuşağın birleşik mücadele ve dayanışmasını anlattı. Çeşitli perküsyon ve çalgılar ile sahne alan DAF Connection adlı erbane grubu renkli sahne performansları ile kitlenin beğenisini topladı. Etkinlikte bir sunum yapan araştırmacı/yazar Volkan Yaraşır, Kaypakkaya’nın devrimci diyalektiğini vurgulayarak bugüne dek süren teorik kazanımları aktardı.
Verilen kısa aradan sonra Umuda Haykırış müzik grubu hem geleneksel hem güncele dair marşlarla etkinliğe coşku kattı. Partizan ve Sınıf Teorisi adına yapılan ortak açıklamada: “Kaypakkaya yoldaşın bize bıraktığı bu birası yaşatmak ve kitlelerle buluşturmak içinde bu yakın dostluğumuzu daha da büyüteceğimizi buradan bir kez daha ilan ediyoruz” denildi. Son olarak sanatçı Yılmaz Çelik zazaca eserleri ile etkinliğe katkı sağladı.
Birçok örgüt ve kuruluş, görüntülü ve yazılı mesaj ile anma etkinliğine selamlama gönderdi.