İzmir’de kayyım protestosu: ‘Gaspa İzin vermeyeceğiz’

 ‘Gaspa İzin vermeyeceğiz’

DEM Parti’nin 31 Mart’ta kazandığı Hakkari Belediyesi Eş Başkanı Mehmet Sıddık Akış gözaltına alınarak yerine Hakkari Valisi Ali Çelik’in kayyım olarak atanması İzmir’de protesto edildi: “Kayyum darbedir, darbeye hayır”

4 Haziran 2024

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri, “Kayyuma hayır! Halk iradesine evet” sloganıyla dün Türkan Saylan Kültür Merkezi’nin önünde toplandı. Aralarında Partizan’ında olduğu kitle, “Belediyeler bizimdir. Gaspa İzin vermeyeceğiz” pankartı açtı.

Kayyım atamasını ıslıklarla alkışlarla protesto eden kitle, sık sık “Baskılar bizi yıldıramaz”, “Direne direne kazanacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “İrade halkındır gasp edilemez”, Kayyum darbedir, darbeye hayır”, “Kayyum mezara halk iktidara”, “Birleşe birleşe kazanacağız”, “Gün gelecek devran dönecek AKP halka hesap verecek” sloganları attı.

Yapılan ortak basın açıklamasını okuyan KESK İzmir Dönem Sözcüsü Nihat Filiz, kayyum atamasının demokrasiye ve barışa “gözdağı” olduğunu aktararak, “Binlerce insanın oylarını alarak yüzde 48.92 ile seçilen DEM Partili Hakkâri Belediye Eş Başkanı’nın, atanmış bir İçişleri Bakanı tarafından görevden alınarak yerlerine, partili cumhurbaşkanlığı sisteminin partili valilerini kayyum atamak kırıntıları kalan demokrasiyi tümden rafa kaldırmaktır. İçişleri Bakanı’nın açıklaması selefi olduğu İçişleri Bakanının ‘Mahkeme kararını bekleyemezdik’ söyleminin tekrarı ve asgari demokrasi ilkelerinin ayaklar altına alındığının itirafıdır. Açıklama ortada hukuki bir sürecin değil siyasi bir darbenin olduğunu göstermektedir” dedi.

Filiz, “Seçilenlerin yerine kayyum atamanın olağan hale getirildiği bir rejim inşa edilmek ve bu durum normalleştirilmek istenmektedir” diye konuştu.

Partizan X Hesabı‘ndan yaptığı paylaşımda, “Devletin yıllardır Kürt halkına yönelik imha, inkar ve asimilasyon politikaları, bugün Kürt halkının kazanımlarını hedef alan, iradesini gasp eden kayyumlarla devam ediyor. Kürt halkının iradesinin gasp edilmesine geçit vermeyeceğiz!” ifadelerini kullandı.