İstanbul Partizan’dan seçim çalışmaları: “Herkesin mutlaka yapacağı bir şey vardır”

Seçim tavrının açıklanmasıyla birlikte başlayan 24 Haziran çalışmaları giderek artan bir ivme ile sürüyor. Kurumlarla yapılan görüşme ve ortak planlamalar ekseninde süren çalışmalarımızı sürece aktif bir şekilde katılma, kitleye gitme, ev ziyaretleri gerçekleştirme, seçim bürolarının açılışı, sandık görevlisi olma ve sandıklara sahip çıkma yaklaşımlarıyla ele alıyoruz.

“Herkesin mutlaka yapacağı bir şey vardır” temel parolası etrafında tüm yoldaşlarımızın, taraftarlarımız ve kitlemizin 24 Haziran’da, tek adam rejimini durdurma-geriletme hedefi doğrultusunda harekete geçirmeye çalışıyoruz.

Bu kapsamda İstanbul 1. ve 3. bölgelerde çeşitli toplantılar gerçekleştirdik. 1. Bölgede gerçekleşen toplantıda, 24 Haziran’ın önemine dair sohbetler yapıldı. Seçim takviminin oldukça dar olmasından dolayı kalan süreyi en verimli şekilde nasıl planlayabileceğimiz ve neler yapabileceğimiz üzerine konuştuk.

Bu kapsamda her yoldaşımızın, gönlü direnişten yana atan her demokrat-ilerici insanın bulunduğu her yerde ilk olarak en yakın seçim bürosu ile iletişime geçmesi ve buradan doğru ihtiyaçlar temelinde katkılarını sunmasının önemli olduğunun altı çizildi.

Yapılan sohbetlerde, 24 Haziran’da HDP ve Demirtaş’a neden oy verilmesi gerektiği üzerine kapı komşumuz, mahallemiz ve işyerimizden başlayarak her fırsatı-olanağı değerlendirerek mutlaka sürece dahil olunması gerektiği dile getirildi.

 

Alevilerle Kürtlerin birlikte mücadelesi kazandırır!

Bir diğer çalışma da İstanbul 3. bölgede düzenlendi. Burada ilk olarak çalışmayı yürütecek yoldaşlarla biraraya gelindi. 24 Haziran’ın hakim sınıflar ve ezilenler için anlamı, Cumhur ve Millet ittifaklarının ne getireceği, CHP’nin tavrı ve kitlesinin HDP’ye yaklaşımı vb. pek çok başlıkta zengin, verimli tartışmalar yürütüldü.

Akabinde bir sonraki toplantı planlandı. İkinci toplantı daha geniş bir katılımla, 24 Haziran çalışmaları kapsamında somut anlamada neler yapılabileceği üzerine tartışmalarla geçti. Politik açıdan zengin ve verimli bir sohbete ev sahipliği yapan toplantıya katılan ve hali hazırda aktif bir şekilde seçim çalışmaları yürüten yoldaşlar somut ihtiyaçlara dair bilgilendirmeler yaptı.

Toplantıdaki genel kanı, zamanın çok dar olduğu ve çok hızlı hareket edilmesi gerektiğiydi. Yürüyen tartışmaları; bulunduğumuz bölgelerde aktif olan DKÖ’lerle ilişkiyi geliştirmek için adım atma, mahallelerde ki seçim bürolarına sahip çıkma, sandıkların korunması ve ev ziyaretleri etrafında yürüttüğümüzü söyleyebiliriz.

Özellikle de geleneksel olarak Kürt/Türk Alevi kesimler içindeki etkinliğimizin 24 Haziran süreci bağlamında Alevilerle Kürt halkının AKP iktidarının zulüm saltanatına karşı birlikte karşı koyuşu inşa etmesi anlamında önemli olacağının altı çizildi.

Seçim sürecinin, 24 Haziran sonrasına yönelik bir perspektifle, ilişki ağını geliştirme ve örgütlenme düzeyini yükseltme, kitlelerin öz örgütlenmelerinin gelişimine katkı sunma bağlamında ele alınmasının doğru olacağı konusunda bir ortaklık sağlandı.

 

İstanbul Partizan