Kurumlardan Turgut Kaya açıklaması “Bu iadenin gerçekleşmesi politik göçmenler için tehlike doğurur!”

Atina: Türkiyeli devrimci Turgut Kaya’nın iadesine karşı kurumlara ATİK tarafından yapılan Turgut Kaya ile dayanışma çağrısı ile başlayan süreç devam ediyor. Yunanistan mahkemesinin bu kararını protesto etmek için ATİK, UPOTUDAK, KCDK-E, ADHK, AvEG-Kon, FEDA, Bir-Kar, AGİF, Yeni Dünya İçin Çağrı, ATİF, HTİF, YDG, Yeni Kadın, ENİLKOM tarafından ortak tavır belirlendi. Kamuoyuna sunulan açıklama şu şekilde:

 

Turgut Kaya’nın Türkiye’ye İadesine Hayır!”

Kısa süre önce, Nisan 2018 başında Türkiye’den Yunanistan’a geçerken göz altına alınan, devrimci aktivist ve gazeteci Turgut Kaya, 30 Mayıs’ta Atina Yüksek Mahkemesi’nde görülen davasında Türkiye’ye iade kararı verildi. Hakkında kırmızı dosya ile İnterpol’de araması olan ve başına ödül koyulan Turgut Kaya insan haklarına aykırı bir şekilde, AKP rejiminin işkence hanelerine iade edilmek isteniyor. İadesine ilişkin son kararın Atina’daki Adalet Bakanlığı tarafından önümüzdeki günlerde onaylanması bekleniyor.

Turgut Kaya Türkiye’de gazetecilik yaptığı dönem tutuklanmış ve defalarca ağır işkencelerden geçmiştir. Bundan olayı onun iadesi durumunda hayati tehlike arz edecek uygulamalarla karşı karşıya kalacaktır. Erdoğan rejiminin solculara, politik muhalif kesime ve Kürtlere karşı saldırgan tutumunun dünya çapında bilinen bir dönemde, Yunanistan adaleti ve Atina hükümeti Turgut Kaya’yı iade etmesi durumunda büyük bir sorumluluk altına girmiş olacaktır.

Turgut Kaya’nın haksız bir şekilde iade girişimine karşı enternasyonal alanda acil ve hızlı protesto eylemleri başlatılmalıdır. İadenin gerçekleşmesi durumunda, politik sonuçları göçmenler ve aktivistler açısından akut bir tehlike doğuracaktır.

Bundan dolayı dünya çapında tüm örgütleri ve bireyleri birlikte Turgut Kaya ile güçlü dayanışma geliştirerek, iadesini  durdurmaya çağırıyoruz.

Turgut Kaya’ya ve tüm politik tutsaklara özgürlük!“