Esenyurt Partizan: Dayanışma eylemi kriminalize edilemez!

Dayanışma eylemi kriminalize edilemez!

Özak Tekstil işçilerinin 7 Şubat’ta Park AVM Levi’s mağazası önünde gerçekleştirdiği eyleme polis saldırısının ardından İHA’nın servis ettiği haberle ilgili devrimci-ilerici kurumlar ortak açıklama yaptı.

Bu açıklamayı yayınlıyoruz:

Kamuoyuna

7 Şubat akşamı Marmara Park AVM’de BİRTEK-SEN sendikasının çağrısı ile Levi’s ve Zara’ya üretim yapan Özak Tekstil’de çalışırken işten atılan işçiler için Levi’s mağazası önünde açıklama düzenlendi. Açıklamaya Esenyurt’ta faaliyet sürdüren siyasi kurum ve dernekler olarak bizler de katıldık. Ancak polislerin mağaza önüne işçileri almaması, işçilere “Levi’s mağazası önünde açıklama yapamazsınız” demesi ile açıklamaya katılanlara, hiçbir hukuki gerekçe olmadan saldırmışlar, darp ederek gözaltına almışlardır.

TÖP, Halkevleri, BDSP, Emek Partisi, Partizan, Yeni Dünya İçin Çağrı, Birleşik İşçi Kurultayı ve Birtek-Sen üyesi işçiler dahil olmak üzere 24 arkadaşımız emniyetteki işlemlerinin ardından serbest bırakılmıştır. Yaşanan olayları kriminalize etmek, işçilerin haklı direnişini sabote etmek adına İhlas Haber Ajansı’ndan girilen provakatif ve gerçeği çarpıtan haber daha sonra “Esenyurtsondakika” adlı Instagram hesabından da paylaşılmıştır. Açıklamaya katılan arkadaşlarımız “terör örgütü üyeliği” ile yalan bir haberle İHA bölge sorumlusu ve Son Dakika haber sitesinin sahibi Erdal Can İçelli imzalı haberde hedef gösterilmişlerdir.

Bizler Esenyurt’ta emek ve demokrasi adına faaliyet sürdüren siyasi parti, dernek ve kurumlar olarak bir süredir Esenyurt’ta yaşayanların sorunlarını dile getiriyor, işçi ve emekçilerin ekmek kavgasına güç olmaya çabalıyoruz. Yapılan bu provakatif haber Esenyurt’ta yaşayan işçi ve emekçilerin yan yana gelmesini, haklarını aramasını hazmedemeyen, patron ve sermaye yanlısı odaklar tarafından bilinçli olarak yapılmıştır. “Esenyurtsondakika” hesabından paylaşılan ve İHA tarafından yapılan tamamen kurgu olan provakatif haber yapanların amaçlarını çok iyi biliyoruz. Bu provokatif ve kurgu haberi hazırlayan İHA bölge sorumlusu hakkında hukuki işlemi başlatacağımızı ve sürecin takipçisi olacağımızı bildiririz.