Birleşik Mücadele Güçleri: Ecevit Piroğlu’nun Yaşamı Risk Altında! Sırbistan Bu Hukuksuzluğa Son Ver!

 Ecevit Piroğlu’nun Yaşamı Risk Altında!

Sırbistan Bu Hukuksuzluğa Son Ver!

Birleşik Mücadele Güçleri (BMG) Sırbistan’da siyasi rehine olarak 34 aydır tutsak edilen ve açlık grevinin 52. gününde olan enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu’nun yaşamının risk altında olduğunu vurgulayarak Sırbistan Hükümeti’ne acil çağrı mektubu gönderdi.

3 Nisan

34 aydır Sırbistan’da tutulan Ecevit Piroğlu ikinci kez girdiği açlık grevi direnişinin 52. gününde ve hayati risk başlamış durumda. Gezi eylemlerinin öncüsü ve Rojava’da IŞİD çetelerine karşı enternasyonal mücadelenin önemli isimlerinden biri olarak tanıdığımız Ecevit Piroğlu’nun Türkiye-Sırbistan ortaklığında rehin tutulmasını biz devrimciler, sosyalistler, yurtseverler kabul etmiyoruz.

34 ay önce Ecevit Piroğlu’nun Sırbistan’da gözaltına alınmasıyla başlayan hukuksuzluk Türkiye’nin iade taleplerinin uluslararası hukuk ve Sırbistan iç hukukunda red edilmiş olmasına rağmen sürüyor. MİT’in kaçırma girişimleri, Sırbistan yerel mahkemesinin 2 defa hukuksuzca verdiği iade kararları dünya demokratik kamuoyunun, devrimcilerin eylemleri ve Ecevit Piroğlu’nun 136 gün süren açlık grevi direnişi ile yenildi. Şuanda hakkında hiçbir tutuklama kararı bulunmamasına rağmen Türkiye’nin baskısı ile Sırbistan hükümeti tarafından rehin tutuluyor. Bu hukuksuzluğu da kırmak adına yeniden açlık grevine başlayan Ecevit Piroğlu, ikinci açlık grevinin 52. gününde.

Hayatı risk altında olan enternasyonalist devrimci Ecevit Piroğlu için Türkiye demokratik kamuoyunu, hukukçuları, hekimleri, siyasi partileri, insan hakları savunucularını ve duyarlı herkesi Ecevit Pİroğlu’na ses olmaya, Sırbistan hükümetine çağrı yapmaya davet ediyoruz.

Ecevit Piroğlu’na özgürlük!

Sırbistan bu hukuksuzluğa son ver!

Birleşik Mücadele Güçleri

(Alınteri, Birleşik Devrimci Parti, Demokratik Bölgeler Partisi, Ezilenlerin Sosyalist Partisi, Mücadele Birliği Platformu, Komün, Partizan, Sosyalist Mücadele Federasyonu)