Atina’da Lorenzo Orsetti için anma: “Sağlam bir enternasyonalist bilinç ve vicdan ile hareket etti”

Atina: 18 Mart’ta Suriye’nin Baghouz şehrinde ölümsüzleşen TKP-ML TİKKO savaşçısı ve Tekoşina Anarşist üyesi Lorenzo Orsetti anısına dün Atina Politik Teknik Üniversitesi’nde bir anma etkinliği gerçekleştirildi.

tkpml.com isimli sitede yayımlanan habere göre etkinlik, Anarşist Politik Organizasyon (APO), Anarşist Federasyon ve Tekoşina Anarşist tarafından ortaklaşa organize edildi. Anma etkinliğine ayrıca Türkiyeli devrimci örgütlerden TKP-ML TİKKO, MKP ve DKP/BÖG katıldı.

“Sağlam bir enternasyonalist bilinç ve vicdan ile hareket etti”

Anmada TKP-ML TİKKO’nun mesajı okundu. TKP-ML TİKKO mesajında; Tekoşer Piling (Lorenzo Orsetti) için “Sağlam bir enternasyonalist bilinç ve vicdan ile hareket ederek Eylül 2017’de Rojava’daki anti-faşist direniş saflarına katıldı. Tekoşîna Anarşîst biriminin bir üyesi olan Lorenzo Orsetti yoldaş, bir yıldan fazla süredir Rojava’da enternasyonal bir devrimci olarak TKP-ML TİKKO’yla birlikte hareket etti ve yoldaşlaştı” dedi.

Mesajın devamında “Partimiz TKP-ML’nin savaş anlayışına uygun olarak faşizme ve her türden gericiliğe karşı savaşmak isteyen herkesi, askeri bir komuta yapısı içinde örgütleyen ve savaştıran Halk Ordusu TİKKO saflarında yer aldı” denilirken “yoldaşlaşmakla birlikte kendi ideolojik duruşu ve örgütlenmesi” olduğuna vurgu yapıldı.

“Vasiyetine uygun yaşayacağız ve savaşacağız”

Lorenzo’nun zaferin ilan edilmesine günler kala yüzündeki gülümsemeyle düştüğünü ifade eden TKP-ML TİKKO mesajını “sana söz yoldaş; bizlere bıraktığın mücadele anılarınla ve mektubunda değindiğin üzere ‘Siz de bu damla olmaya çalışın. Hepinizi seviyorum ve sözlerimi değerli bulmanızı umuyorum’ vasiyetine uygun yaşayacağız ve savaşacağız” ifadeleriyle bitirdi, Lorenzo Orsetti’nin ölümsüzlüğünü bir kez daha haykırdı.

Lorenzo Orsetti’nin anısına gerçekleştirilen anma etkinliği Rojava’dan yeni gelen ve “Orso” ile kişisel olarak da tanışan iki enternasyonal savaşçının konuşmasıyla devam etti. Anma etkinliği Rojava Devrimi’nde şehit düşen enternasyonalist savaşçıların tek tek adlarının okunması ve Lorenzo Orsetti’nin ölümsüzlüğünü haykıran sloganlarla bitirildi.