Floransa’nın Lorenzo’su Rojava’nın Tekoşer’i ölümsüzlüğe uğurlandı

Enternasyonal savaşçı Lorenzo Orsetti 23 Haziran tarihinde ölümsüzlüğe uğurlandı. Lorenzo`nun yoldaşları, arkadaşları Baghouz’dan Floransa’ya uzanan yolda onu yalnız bırakmadı. Aralarında Partizan okurlarının da olduğu çok sayıda kişi Lorenzo’yu son yolculuğunda yalnız bırakmadı.

Doğup büyüdüğü topraklarda bulunan Partizan mezarlığına defnedilen Lorenzo için organize edilen veda töreni yürüyüş ile başladı. Yürüyüşe katılan yüzlerce kişi tarafından çeşitli dillerde “Kahrolsun faşizm ve Lorenzo mücadelemizde yaşayacak” şiarlı sloganlar atıldı. YPG, Anarşist bayrağı ve TİKKO bayrağının asılı olduğu arabanın arkasında her dilden sloganların yanı sıra İtalyanca ve yoldaşlarının söylediği Türkçe Ciao Bella marşlarıyla yürüyüş tamamlandı. Yaklaşık yarım saat süren yürüyüşün ardından Lorenzo`nun naaşı yoldaşlarının omzunda törenin gerçekleştiği alana taşındı.

Anma töreni tüm devrim ve komünizm mücadelelerinde yitirilenler için bir dakikalık saygı duruşu ile başladı. Orsetti’nin babasının yanı sıra, kurum temsilcileri ve enternasyonalist savaşçılarda konuşmalar yaptı. TKP-ML TİKKO Rojava Komutanlığının gönderdiği mesajın okunmasının ardından Orsetti ile savaşan enternasyonalist savaşçılar konuşmalar yaptı. Yapılan konuşmalarda Orsetti’nin mutluluğu ile mücadeleye olan bağını/sevgisini ve tutumunu anlattılar

Devrimci, demokrat, yurtsever, anarşist kurumlar ve Lorenzo’nun yoldaşlarının katıldığı etkinlik 24 Haziran günüde devam etti. Baghouz`da 18 Mart tarihinde ölümsüzleşen Tekoşer Partizan Şehitlik Mezarlığı’nda yapılan törenin ardından defnedildi.