Adalet Bakanlığı önünde eylem: “Turgut Kaya hapishanede, yoldaşları dışarıda direniyor”

Atina: 34 gündür açlık grevinde olan Türkiyeli devrimci Turgut Kaya’nın Türkiye’ye iade kararının geri çekilmesi için görüşme talebine cevap vermeyen Yunanistan Adalet Bakanlığı’nın görmez, duymaz, işitmez tavrını protesto etmek için bir eylem gerçekleştirildi.

Adalet Bakanlığı kapısının önünde biraraya gelen Partizan okurları “Turgut Kaya’ya Özgürlük” sloganları ile eylemi başladı.

Bakanlık yarına görüşme sözü verdi

Yapılan konuşmalarda Turgut Kaya’nın sağlık durumunun ciddiyetini koruduğu ve açlık grevi eyleminin 34. gününde olduğu vurguları yapıldı. Eylemciler Adalet Bakanlığı ile bir görüşme gerçekleşene dek eylemlerine devam edeceklerini söyleyerek sloganlarla sıcak havaya rağmen bekleyişini sürdürdü.

Halaylarla, sloganlarla Adalet Bakanlığı yetkililerinin bir cevap vermesini beklediği süre içinde tahammülsüzleşen Yunan polisinin tacizlerine ortak tavır alan Partizan okurları polise geri adım attırdı. Zincirleme eyleminin ardından bakanlık görevlileri yarın saat 17.00’ye kadar bir görüşme ayarlayacaklarını iletti. Bunun üzerine Partizan aktivistleri eylemi kendi inisiyatifi ile sonlandırdı.
Partizan okurları “Eğer beklenilen görüşme gerçekleşmezse yeniden Adalet Bakanlığı önüne giderek ‘Turgut Kaya’ya Özgürlük’ demeye devam edeceğiz” diyorlar.