51. GÜN | Haydar Sönmez: “Açlık grevinden kaynaklı dışarı ile iletişimimiz engelleniyor”

DTK Eşbaşkanı ve HDP Colemerg Milletvekili Leyla Güven’in başlattığı tecride karşı açlık grevi eyleminin taleplerini sahiplenerek dayanışma amacıyla 1 Nisan’dan bu yana süresiz açlık grevine başlayan ve eyleminde 51. günü geride bırakan Haydar Sönmez, dışarı ile iletişiminin bilinçli bir şekilde engellendiğini belirtti.

Ailesi aracılığıyla sağlığının ve moralinin yerinde olduğunu ileten Sönmez, kendisine yollanan mektupları çok gecikmeli aldığını, dışarıya ve diğer hapishanelere yazdığı mektup ve fakslara el konulduğunu söyledi. Özgür Gelecek gazetesine biri 18 Mayıs’a ilişkin olmak kaydıyla iki mektubuna idare tarafından el konulduğunu söyleyen Sönmez “Açlık grevinden kaynaklı dışarı ile iletişimimiz bilinçli bir şekilde engelleniyor” dedi.

Sönmez son olarak açlık grevlerinden kaynaklı bir süredir engellenen devrimci ve yurtsever basına yeniden erişim sağladıklarını belirtiyor.

Açlık grevleri sürüyor

Diğer yandan Leyla Güven’in, PKK lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle Diyarbakır E Tipi Hapishane’de başlattığı ve tahliyesi ardından evinde sürdürdüğü açlık grevi eylemi 195’inci gününde. Aynı taleple Hewlêr’de HDP üyesi Nasır Yağız 182, Strasburg’da 14 kişi ve Galler’de İmam Şiş 156, hapishanelerde 16 Aralık’ta başlayan tutsakalr 157, Kanada’nın Toronto kentinde Yusuf İba 129, Maxmur’da Fadile Tok 122, Kelar’da Herem Mahmud 87 gündür açlık grevinde. Açlık grevleri 1 Mart itibariyle tüm hapishanelere yayıldı.

30 tutsak ölüm orucunda

Hapishanelerde binlerce tutsağın başlattığı eyleme katılan Aslı Doğan ve Ardıl Çeşme Gebze Kadın Hapishanesi’nde; Zozan Çiçek, Şükran Aydın ve Nesrin Akgül Bakırköy Kadın Hapishanesi’nde; Ahmet Topkaya, Ferhat Turgay, Abdulhalik Kaplan, Enver Dönmez ve Ergin Akhan Diyarbakır D Tipi Hapishane’de; İhsan Bulut, Özhan Ceyhan, Vedat Özağar, Erol Cengiz ve Ahmet Anığı ise Van Yüksek Güvenlikli Hapishane’de 30 Nisan tarihi itibariyle eylemlerini ölüm orucuna çevirdi. Birinci ölüm orucu grubunun eylemi bugün 22’nci gününe girdi.

10 Mayıs’tan itibaren ölüm orucu eylemine ikinci bir 15 kişilik grup katıldı. Kandıra Hapishanesi’nde Yaşar Cinbaş, Muhammed İnal, Diyadin Akdemir ve Engin Kahraman; Bolu F Tipi Hapishane’de İbrahim Doğan, Ahmet Emin Eren ve Mustafa Taştan; Patnos Hapishanesi’nde Senar Efe, Burhan Şık, Faysal Atak ve Şafii Kayhan; Tekirdağ 1 No’lu F Tipi Hapishane’de Reşat Özdil; Tekirdağ 2 No’lu F Tipi Hapishane’de Zeki Bayhan ve Yılmaz Yıldız; Van Yüksek Güvenlikli Hapishane’de Sait Öztürk ise 10 Mayıs’ta başlattıkları ölüm orucu eylemini sürdürüyor.

Üç vekil HDP binasında, iki önceki dönem vekil hapishanede grevde

HDP milletvekilleri Dersim Dağ, Tayip Temel ve Murat Sarısaç’ın partilerinin Diyarbakır İl Örgütü binasında başlattığı eylem de 3 Mart’tan bu yana devam ediyor. HDP önceki dönem milletvekilleri Sebahat Tuncel ve Selma Irmak, tutuldukları Kandıra 1 No’lu F Tipi Hapishane’de 126 gündür açlık grevini sürdürüyor.

Türkiyeli devrimciler süresiz açlık grevinde

Türkiyeli devrimcilerden DKP/BÖG tutsakları Efe Çatalbaş ile Mehmet Yozcu ve DKP/Komün dava tutsakları Erol Dündar ile Suat İncedere 1 Mart’tan bu yana açlık grevindeler.

MLKP dava tutsakları Muhabbet Kurt, Hülya Gerçek, Ali Haydar Saygılı, Aydın Akyüz 1 Mart’tan, Hatice Duman, Soner Çiçek ve Ercan Görtaş 10 Nisan’dan; Zeynep Yeter, Deniz Aytaç, Erdener Demirel 1 Mayıs’tan bu yana açlık grevinde… TKP-ML dava tutsakları Hiyem Yolcu 20 Mart’tan, Haydar Sönmez ise 1 Nisan’dan bu yana açlık grevi eylemlerini sürdürüyorlar.

Fedai eylem yaptılar

Almanya’nın Krefeld kentinde de 20 Şubat tarihinde mahkeme önünde bedenini ateşe veren Uğur Şakar, tedavi gördüğü hastanede 22 Mart’ta yaşamını yitirmişti. Tecridi protesto etmek amacıyla Zülküf Gezen 17 Mart’ta Tekirdağ 2 Nolu F Tipi Hapishane’de, Ayten Beçet 23 Mart’ta Gebze Kadın Hapishanesi’nde, Zehra Sağlam 24 Mart’ta Oltu T Tipi Hapishane’de, Medya Çınar 25 Mart’ta Mardin E Tipi Hapishane’de, Yonca Akıcı 9 Mart’ta Şakran Kadın Hapishanesi’nde, Siraç Yüksek 2 Nisan’da Osmaniye 2 No’lu T Tipi Hapishane’de, Mahsum Pamay ise 5 Nisan’da Elazığ 1 No’lu Yüksek Güvenlikli Hapishane’de feda eylemi gerçekleştirerek yaşamına son verdi.