“YÜZÜNÜ DEVRİME DÖNEN KADINLAR” isimli röportaj dizisi başlıyor

Rojava’nın Amudê kentinden kadınları anlatan “YÜZÜNÜ DEVRİME DÖNEN KADINLAR” isimli röportaj dizisi yarından itibaren internet sitemizde yayımlanıyor! 8 Mart’a giderken kadınların direnişle dolu yaşamlarını Rojavalı kadınlardan dinleyelim…

8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü yakınlaşıyor… Direnişin ve isyanın mevsimi baharı kadınların direnişi karşılıyor. Bu direnişin somutlandığı bir coğrafya olan Rojava’da da kadınlar 8 Mart’a hazırlanıyor. Rojava’da evinin dört duvarını yıkmakla kalmayıp Kürdistan coğrafyasındaki sınırları da yıkan kadınların hikayesini Amudê’den doğal muhabir Zarife Koçgiri anlatıyor.

Yüzünü devrime dönen kadınlar!

“Yüzünü devrime dönen kadınlar” isimli röportaj dizisiyle Rojava’da devrimi ilmek ilmek ören kadınlarla görüşen Zarife Koçgiri, şöyle başlıyor röportaj dizisine:

“Her insan doğduğu toprağın özelliklerini taşır. Ortadoğu toprakları da öyledir. Serttir yaşam. Yazılı olmayan hukuk kuralları hakimdir buralarda. Öyle ki bazen bu kuralları bir adım dahi aşsan ölümle sonuçlanabilir durum. Ama her zaman olmuştur ve olacaktır bu kuralları adım adım aşmak isteyen birileri, ölüm pahasına. Rojavalı kadınlar da böyledir. Her biri uğradığı haksızlıktan, yaşadığı acılardan bu kuralları ve duvarları parçalamak istemiş ve yüzünü devrime, özgürlüğe dönmüş. Öyle kolay da olmamış. Hadi birlikte görelim iyisiyle kötüsüyle, acısıyla tatlısıyla neler yaşamışlar Rojavalı kadınlar Rojava Devrimi’ne kadar…”

Dizide yer alan röportaj başlıkları:

1) Diro Heco Heyder: “Ortadoğulu kadınların bunları aşması için yüzünü devrime dönmesi gerekli!”

2) Daha yolun başında olan ve halkı için çalışan kadınlar: Menal ve Hulud!

3) Miro Zoro: “Zulmü sonlandırmak için kadınların birliğine ihtiyacımız var”

4) Şehnaz ve Şerin: “Dünya kadınları olarak örgütlenelim, bin yılların kölelik düzenini yıkalım!”

5) Şerin ve Şexa: “Meclislerimiz kendisini komünler üzerinden var eder”

6) Yade Saliha: “Rejim döneminde kör, sağır, dilsizdik. Şimdi kültürümüzü, kimliğimizi yaşıyoruz”

7) Kadriye İbrahim Sado: “Rojava halkları olarak kendi öz gücümüze güveniyoruz”