Yunanistan’da tutsak bulunan İsviçre ATİK faaliyetçisi Hıdır Gönek’e ilişkin açıklama

UPOTUDAK, Şubat 2018’de Yunanistan’da tutsak edilen, İsviçre ATİK faaliyetiçisi Hıdır Gönek ile basında çıkan kimi yanlış bilgilere ilişkin bir açıklama yayımladı. Açıklamanın tamamını haber değeri taşıdığından kaynaklı yayınlıyoruz. Açıklama şu şekilde:

HIDIR GÖNEK’E ÖZGÜRLÜK!

Hıdır Gönek Şubat 2018’de Yunanistan’da, İnterpol tarafından aranması olan Turgut Kaya ile birlikte gözaltına alınmıştır. Gözaltına alındıktan sonra Dedeağaç Sorgu Hakimliği’ne çıkartılan Gönek, hakimin kararıyla tutuklanarak, Gümülcine cezaevine gönderilmiştir ve bugüne kadar tutukluluk süreci devam etmektedir. “İnsan kaçakçılığı” ile suçlanan Hıdır Gönek, Türkiye’den tanıdığı Turgut Kaya’ya, Yunanistan’a geçtikten sonra yardımcı olmuştur. Bu yardımı nedeniyle “insan kaçakçılığı” ile suçlanması, politik kimliğine yönelik bir saldırıdır. Hıdır Gönek’e yönelik “insan kaçakçılığı” suçlaması, tamamen savcının iddiası olup,  doğruluk payı söz konusu değildir.

Hıdır Gönek, uzun yıllar Türkiye’de aktif bir şekilde eşitlik, özgürlük,  demokrasi mücadelesinde yer almış ve bundan dolayı da yıllarca hapis yatmış ve yoğun işkencelere maruz kalmıştır. Tahliye olduktan sonra, hakkında açılan davalardan aldığı cezalardan dolayı, 2000 yılında yurtdışına çıkarak İsviçre’de yaşamını sürdürmüştür.

Avrupa’ya geldikten sonra İsviçre’de yaşayan ve ATİK saflarında aktif çalışma yürüten Hıdır Gönek, birçok dönem İsviçre’deki kurumlarımızda yöneticilik yapmıştır. Gönek, yaşadığı İsviçre’de, göçmenlerin akademik, demokratik ve eşitlik mücadelesinde olduğu gibi, faşist Türk devletinin katliamlarına karşı da aktif çalışmalarda bulunmuştur. Bundan dolayı da Türkiye’ye iadesi durumunda uzun yıllar ceza almayla karşı karşıyadır.

Hıdır Gönek mahkemede; insan kaçakçılığı suçlamasını kabul etmediğini, Turgut Kaya’yı Türkiye’den tanıdığı için yardım ettiğini ve politik kimliğini belirtmesine rağmen, tutukluluk halinin devam ettirilmesi insan haklarına aykırı olup politik kimliğini reddetmektir. Yunan mahkemelerinden ve Adalet Bakanlığı’ndan Hıdır Gönek’i bir an önce serbest bırakılmasını talep ediyoruz. Kamuoyunu, Hıdır Gönek ve Turgut Kaya davasına sahip çıkarak, onların bir an önce serbest bırakılması için yürüttüğümüz kampanyaya destek vermeye çağırıyoruz.

Hıdır Gönek’e ve Tüm Politik Tutsaklara Özgürlük!”