YUNANİSTAN EYLEM BİRLİĞİ | “Politik kimlikleri açık olan devrimcilerin tutukluluğuna son verilmeli”

Yunanistan devletinin son süreçte Türkiyeli ve Kürdistanlı devrimcilere yönelik baskı ve saldırılarını artırmış olduğuna vurgu yapan Yunanistan Eylem Birliği Platformu Türkiye/Kürdistan, Abdullah Gürlek ve Vedat Yeler isimli iki devrimcinin politik kimlikleri açık olmasına karşın tutuklu olmasına tepki gösterdi ve “Politik kimlikleri açık olan devrimcilerin tutukluluğuna son verilmeli ve derhal serbest bırakılmalıdır” dedi.

tkpml.com internet sitesinde yayımlanan açıklamada Platform, TC devletinin baskı, tutuklama ve işkence saldırısı nedeniyle Türkiye’yi terk edip, Yunanistan’a geçen ve politik kimlikleri açık olan kişilerin, Yunan polisi tarafından gözaltına alındıktan sonra, kendi yasalarına dahi uymayarak yasadışı bir biçimde Türkiye’ye iade edildiğini söyledi. Platform, “Bu politik mülteciler, iade edildiklerinde TC güçlerince baskı ve işkenceye maruz kalmaktadır. TC mahkemeleri tarafından tutuklanmakta, uzun yıllara varan hapis cezasıyla tehdit edilmektedir” dedi.

“Yunan sınırında polisin ve çetelerin bu insanlık dışı ve sistematik saldırılarına karşı aile ve dostlarına yardımcı olmaya çalışan insanlar, bu seferde Yunan devletinin ‘kaçakçılık’ suçlamalarına maruz bırakılarak hapsedilmekte ve uzun yıllara varan hapis cezaları tehdidiyle karşı karşıya kalmaktadırlar” diyen Platform, politik kimlikleri açık olmasına rağmen devrimciler sahte suçlamalarla tutuklanan iki devrimcinin tutsak olduğunu örnek olarak gösterdi.

“Gürlek ve Yeler derhal serbest bırakılmalı”

“Yine politik kimlikleri açık olmasına rağmen devrimciler sahte suçlamalarla tutuklanmaktadır. Son olarak iki devrimci, Abdullah Gürlek ve Vedat Yeler, 13 Şubat’ta gözaltına alınmışlar ve tutuklanarak Komotini Hapishanesi’ne konulmuşlardır. Ve halen tutsak durumdadırlar” diyen Platform, açıklamasını şu çağrı ile sonlandırdı:

“Yunan devleti ve Syriza hükümeti, göçmenlere, Türkiyeli ve Kürdistanlı devrimcilere yönelik uygulamaya koyduğu bu politikalara derhal son vermelidir. Göçmenlere yönelik uygulanan şiddet, işkence, geri iade etme ve gayri insani koşullarda tutma pratiklerinden vazgeçilmelidir. Özellikle politik kimlikleri açık olan ve iltica talebinde bulunan kişilerin yasadışı bir şekilde TC devletine geri iade edilmesi durdurulmalıdır. Politik kimlikleri açık olan devrimcilerin tutukluluğuna son verilmeli ve derhal serbest bırakılmalıdır.”