YDK “Gamze Gül Kaya onurumuzdur! Hala alanlarda, hala isyandayız Gamze!”

Yeni Demokrat Kadın Dersim’de şehit düşen 12 TİKKO gerillası arasında bulunan faaliyetçisi Ekin (Gamze Gül Kaya) için bir açıklama yayınladı. “Gittiği mücadele alanlarında da toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesi ve bunun kurumsallaşması için emek harcayan kadın bilinçli bir savaşçı olarak Gamze isyanımızın adı olmuştur” diyen YDK’nın açıklaması şu şekilde:

 

Gamze Gül Kaya onurumuzdur! Hala alanlarda, hala isyandayız Gamze!

24-28 Kasım 2016 tarihlerinde Dersim’in Aliboğazı bölgesinde asker ile TKP/ML TİKKO gerillaları arasında çıkan çatışmada 12 gerilla şehit düşmüş ve dün yapılan açıklama ile bu gerillalardan üçünün kadın devrimciler olduğu duyurulmuştu. Zilan (Esrin Güngör), Özlem (Hatayî Balcı) ve Ekin (Gamze Gül Kaya) kendilerine dayatılan toplumsal cinsiyet rollerine karşı çıkarak özgürleşmenin mücadelesine atılmış ve bunu ileriye taşımaktan çekinmemişlerdir.

Şehit düşen devrimci kadınlardan Gamze, 2014 yılında İzmir ve Manisa’da Yeni Demokrat Kadın faaliyeti yürütmüş, özellikle İzmir’de 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü sürecinin örgütlenmesinde emek vermiştir. “Reyhaneh biziz, biz Arîn’iz” şiarıyla örgütlediğimiz, şiddete karşı isyanın, direnişin adı olan kadınları gündemleştirdiğimiz 25 Kasım sürecine emek veren kadınlardan olan Gamze şimdi de kendisi isyanın, direnişin adı olmuştur.

“Şiddete karşı isyandayız!” demişti Gamze!

Arîn olup Ortadoğu’da ve Türkiye’de hayatı kadınlar için cehenneme çevirenlere karşı isyanı kuşanmaktan da, Reyhaneh olup erkek egemen devlet ve aygıtlarına karşı kadın isyanını ve zılgıtını haykırmaktan da geri durmamıştı. Erkek egemen devletin askeri güçleri havadan ve karadan Aliboğazı’nı bombalarken savaşmaktan da çekinmemişti.

İsyan eden ve mücadele yürüten kadınlara karşı düşman olan devletin infaz ettiği Sıla Abalay gibi…

Tıpkı Esrin gibi… Tıpkı Hatayî gibi…

Gittiği mücadele alanlarında da toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesi ve bunun kurumsallaşması için emek harcayan kadın bilinçli bir savaşçı olarak Gamze isyanımızın adı olmuştur!

 

Devrimci kadınlar onurumuzdur!

Gamze Gül Kaya onurumuzdur!

Hala alanlarda, hala isyandayız!