TİKKO gerillası Murat Mut ölümsüzlüğe uğurlandı

Dersim: Dersim’in Aliboğazı Vadisi’nde Türk devlet güçleri ile TİKKO gerillaları arasında yaşanan çatışmalarda ölümsüzleşen Murat Mut (Tuncay) dostları, ailesi ve yoldaşları tarafından sonsuzluğa uğurlandı.

Türk ordusunun savaş uçakları, saldırı helikopterleri ve yüzlerce askeri ile 23 Kasım’da başlayan ve 29 Aralık’ta sonlandırılan operasyonunda ölümsüzleşen halk ordusu gerillası Murat Mut dün toprağa verildi. Pertek Cemevi’nde dini vecibelerin gerçekleştirilmesinin ardından naaşı “Şehid namirin” sloganları ve alkışlarla defnedilmesi üzere Pertek ilçe mezarlığına taşındı.

 

“Direniş sonucu Türk askeri vadiye giremedi”

Tüm devrim şehitleri adına Murat Mut’un mezarı başında yapılan saygı duruşunun ardından Partizan adına konuşma gerçekleştirildi. Konuşmada devletin son dönemde gerçekleştirdiği saldırılara değinildi. Ayrıca “Devletin aylardır yoğun bir şekilde propagandasını yaparak birçok savaş envanteri ile askeri operasyon düzenlediği Aliboğazı Vadisi’nde yoldaşlarımız büyük bir fedakarlıkla direnmişlerdir. Bu direnişle Türk askeri vadiye girememiştir” denildi.

Partizan adına yapılan konuşmanın ardından Murat Mut’un kızıl beze sarılı tabutu toprağa verildi. Yapılan cenaze törenine Dersim HDP Milletvekili Alican Önlü’nün yanı sıra HDP, DBP, DHF de katılarak destek verdi.