“Sadece tesadüfen içine doğdukları halk için değil enternasyonalizmi büyütecek bir üst bilince ulaşanlardır onlar!”

Her mücadele yılının ilk ayı olan Ocak, ezilen halklar, işçiler ve kadınlar için umudun tohumlarını büyütenleri bilinçlere kazıdığı, bu uğurda hayatlarını hiçe sayacak kadar çelikleşmiş iradeleri örnek alınan ve mücadeleye bu bedellerin omuzlara yüklediği sorumluluklarla başlanılan bir aydır. Bu yüzden emperyalizme ve faşizme karşı yürütülen bu ne ilk ne de son savaşta, işçi sınıfının ve ezilen halkların en ileri unsurları, en ön saflarda çelikten iradeleriyle karanlıkları aydınlatanlar bu yıl da Partizan tarafından Avrupa’da 20 Ocak’tan itibaren çeşitli anma etkinlikleri ve eylemleri ile Avrupa’nın birçok şehrinde anıldı. 3 Şubat Pazar günü düzenlenen anmalar ise şu şekilde:

VİYANA

Devrim ve komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenler dün Avusturya’nın Viyana şehrinde anıldı. Partizan Viyana taraftarlarının örgütlediği anma Viyana Türkiyeli İşçiler Derneği’nde başladı. Açılış konuşması ve saygı duruşunun ardından devrim mücadelesinde ölümsüzleşenlerin anısına hazırlanmış sinevizyon gösterimi yapıldı.

TKP/ML dava tutsakları adına yapılan açıklamanın okunmasının ardından TKP/ML TİKKO Rojava Komutanlığı’nın, Rojava’da gerçekleştirmiş olduğu anma etkinliğinin görüntüleri gösterildi. Ardından MKP’nin anma etkinliğine göndermiş olduğu mesaj okundu.

Son olarak devrim mücadelesinde ölümsüzleşenlere dair kavga ezgileri ve marşları okunarak etkinlik sonlandırıldı.

HAMBURG

Devrim ve komünizm şehitleri Hamburg’da düzenlenen anma etkinliği ile anıldı. Salon Proletarya Partisi şehitlerinin pankartlarıyla donatıldı.

Anma etkinliğinde yapılan açılış konuşması sonrasında devrim ve komünizm şehitleri için saygı duruşu yapıldı. Devrim ve komünizm mücadelesinde yitirilenlerin yer aldığı sinevizyon gösterimi büyük ilgi ile izlendi. Proleterya Partisi’nin son süreçte  ölümsüzleşen Komutanı Nubar Ozanyan, eylem güzeli  Güzel Ana ve devrim emekçisi Serdar Can’ın yer aldığı sinevizyon gösteriminde duygulu anlar yaşandı.

Proletarya Partisi Örgütlenme Komitesi tarafından yapılan açıklama sinevizyon gösterimi sonrası kitleyle paylaşıldı. Müzik dinletisi ile devam eden anma etkinliğinde devrimci demokrat kurumların mesajları okundu. Anma etkinliği yapılan kapanış konuşması ile sonlandırıldı.

NANCY

Fransa’nın Nancy kentinde “Devrim ve Komünizm Şehitleri Anma Haftası” vesilesiyle Partizan tarafından düzenlenen anma programı açılış konuşması ile başladı. Konuşmada özgür yarınlara ulaşma mücadelesinde şehitlerin yol gösterdiğinin altı çizildi.

Konuşma sonrası sinevizyon gösterisinin ardından, “Devrim Şehitleri Ölümsüzdür”, “Yaşasın Partimiz TKP/ML” sloganları atıldı. Grup Evan ve Ozan Burhani’nin seslendirdiği ezgilere katılımcılar da eşlik etti. Anmada TKP/ML Örgütleme Komitesi ve TKP/ML Rojava Komutanlığı’nın yayınladığı mesajlar okundu.

ARNHEİM

Devrim ve komünizm şehitleri için gerçekleştirilen saygı duruşunun ardından Partizan adına açılış konuşması yapıldı. Şehitlerin anıldığı ve görüntülerinin olduğu sinevizyon gösterimi yapıldı. Sadettin Kankal okuduğu marşlar ile etkinliğe renk kattı.

Demokratik Kürt Toplum Merkezi anıda da yapılan konuşma ile anma etkinliği selamlanırken MKP adına bir mesaj okundu. Etkinliğin kapanışını Müzik Grubu Zone Ma gerçekleştirdi. Türküler ve marşlar ile katılımcıların büyük beğenisini topladı.

DARMSTADT

Partizan Hessen tarafından “Devrim ve Komünizm Şehitleri Haftası” vesilesi ile bir anma etkinliği gerçekleştirildi. Darmstadt Nav-Dem salonunda gerçekleştirilen anmada Partizan, TİKKO Rojava Komutanlığı ve TKP/ML Örgütlenme Komitesi adına mesajlar okundu.

Yapılan sunumun ve saygı duruşunun ardından bir sinevizyon gösterimi gerçekleşti.

Geleneksel olarak şehit ailelerine ve devrimci kurumlara verilen plaketlerden birisi Kürt Ulusal Kurtuluş Mücadelesi verirken şehit düşen bir gerillanın ailesine verildi. Aile adına yapılan konuşmada yapılan katliamlara dikkat çekildi ve Leyla Güven’in başlattığı açlık grevi eyleminin sahiplenilmesi gerektiği vurgulandı.

Anma etkinliğinde müzik dinletisi sonrasında şiir okunurken ardından Cengiz Sağlam sahne alarak devrimci marşlar ve Zazaca eserlerini seslendirdi.

NÜRNBERG

Partizan temsilcisi yaptığı konuşma da İbrahim Kaypakkaya’nın başlattığı mücadelenin; yarım asra yaklaşan tarihsel birikimi ve deneyiminin süreklilik ve kopuş diyalektiği içinde devam ettiğini ve bunun Meral Yakar, Anna Barbara Kistler, Serdar Can, Güzel Şahin, Yetiş Yalnız ve Nubar Ozanyanlar gibi ölümsüzleşenlerin ayak izlerine basarak demokratik halk devrimi ile taçlandırılacağını söyledi.

Partizan’ın düzenlediği anmaya MLKP şehidi Hasan Çiçek’in, TKP/ML şehidi Seyit Külekçi ve Güzel Şahin’in ve de PYD şehitlerinin aileleri katıldı. Etkinliğe Nürnberg Aveg-Kon, Alevi Kültür Merkezi, Kızılbayrak ve Nav-Dem birlikte güçleri çoğaltmanın, siperyoldaşlığının dünden daha gerekli ve acil olduğuna dikkat çeken mesajlar gönderdiler ve konuşmalar yaptılar.

Dünyadaki hemen hemen bütün ülkelerde ırkçılık ve faşizm gibi geri düşüncelerin yeniden yükselişe geçtiği bir dönemde, tesadüfen içine doğdukları halk ve ırk için değil Avrupa’dan Rojava’ya kadar enternasyonal bir mücadeleyi büyütecek bir üst bilince ulaşmış militanların anıldığı etkinlikte, birleşik devrimci mücadelenin güncelliği ve önemi vurgulandı.