OCAK AYI | Süleyman Cihan mezarı başında anıldı

Süleyman Cihan mezarı başında anıldı

Partizan İstanbul’da Ocak ayı çalışmaları kapsamında bir taraftan şehit ailelerini ziyaret ederken diğer taraftan ise ölümsüzleşen devrimci-komünistlerin mezarlarına yönelik ziyaretleri gerçekleştiriyor.

20 Ocak 2024

Proletarya Partisinin işkencede katledilen 2. Genel Sekreteri Süleyman Cihan Feriköy’de bulunan mezarı başında anıldı.

Anma, mezarı başında yapılan saygı duruşu ile başlatıldı. Ardından Partizan tarafından bir konuşma yapıldı. Konuşmada, ocak ayının önemi ve bu yılki Ocak Ayının ele alışına dair bir aktarım yapıldı. Marksizm’in ustası Lenin’in ölümsüzlüğünün 100.yılı nedeniyle onun şahsında devrim ve komünizm şehitlerinin anılacağını getirildi.

Konuşmada, Lenin’in dünya halkları ve işçi sınıfı için önemi, onun önderliğinde kurulan ilk işçi devletinin yarattığı etki ve sosyalizm ve devrim mücadelesinin güncelliğine vurgu yapıldı.

Akabinde Süleyman Cihan’ın yaşamına ilişkin bilgiler aktarılırken Cihan’ın devrime, halka bağlılığının, örgütçü yeteneklerinin ve kitlelerle kurduğu alçakgönüllü ilişki üzerinde duruldu.

Ardından Berkin Elvan’ın mezarına gidildi. Burada, yapılan konuşmada ise, Elvan, Helin Bölek ve Hrant Dink anıldı.

Yapılan konuşmada, Berkin Elvan’ın Gezi İsyanı sırasında katledildiği devletin bu katliamlarla Gezi’den intikam almaya çalıştığı dile getirildi. Hrant Dink ‘in yiğit Partizan Armenak Bakır’ın yoldaşı olarak, daime yaşamda ilkeli bir duruşu benimsediği ve tutarlı bir aydın olarak devletin resmi tarihiyle yüzleştiği bu yüzden de katledildiği dile getirildi.

Ziyaretlerde mezarlara karanfil bırakılırken yapılan konuşmalarda mücadele içinde yaşamlarını yitirenler devrimci ve komünistlerin bu ay içinde anma perspektifi ile yaklaşıldığı belirtilerek, Helin Bölek, Hrant Dink anıldı.

Şehit Ailelerine ziyaretler sürüyor

Bu yılda her yıl olduğu gibi Partizan İstanbul’da ölümsüzleşenlerimizin  ailelerine ziyaretler gerçekleştiriyor. Karanfil ile yapılan aile ziyaretlerinde mücadeleden, güncel politikaya, yerel seçimlerden ekonomik krize kadar bir çok başlıkta sohbetler ediliyor.

Bu sohbetlerde ise en çokta yaşamını yitiren devrimcilere ilişkin anılar ve paylaşılmışlıklar  sohbetin hem en hüzünlü yanı hem de en coşkulu yanını oluşturuyor.

Bir çok bölgede bulunan şehit ailelerine ziyaretler devam edecek