OCAK AYI | Devrim ve komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenler İzmir’de anıldı

Devrim ve komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenler İzmir’de anıldı

Ölümsüzleşenler İzmir’de Balçova ve Kaynaklar’da mezarları başında Partizan ve YDG tarafından anıldı.

24 Ocak 2024

İlk anma Balçova mezarlığında, İsviçre’de faaliyet yürütürken karşı devrimci-asalak bir çetenin silahlı saldırısı sonucu ölümsüzleşen Kenan Demir’in mezarı başında gerçekleştirildi.

Anma saygı duruşuyla başlayıp Partizan adına ve katılımcılar tarafından konuşmalar yapıldı. Yapılan konuşmada, “Bu ay, birçok devrim ve komünizm şehitlerini güneşe uğurladığımız bir aydır. Dünya devrimci hareketinin, proletaryanın büyük öğretmeni, Ekim Sosyalist Devrimi’nin önderi Lenin’in yaşama gözlerini yumduğu, Alman proletaryasının önderi Rosa Luxemburg ve Karl Liebknecht’in katledildiği aydır. Lenin’in ölümsüzleşmesinin 100. yılında olmamız vesilesiyle de ayrıca anlamlıdır. Kapitalist-emperyalist düzenin 100 yıldır sosyalizmin öğretmeni, buz kırıcısının üzerine gölge düşüremediklerini ifade etmek gerekir. Çünkü ardılları dünyanın pek çok noktasında bu öğretiyi devrimle taçlandırmak için fedakarca savaşmaya devam etmektedir.

Kanan Demir yoldaş bugünlerde geri bırakılmış ülkelerin halklarına nimetmiş gibi sunulan mülteciliği, uslu insanlar olma halini parçalayarak devrim mücadelesine yüzünü dönmüştür. Örnek alınması ve yaygınlaştırılması gereken bir tavırdır” sözlerine yer verildi.

Ardından Kaynaklar mezarlığında, 1999’da Tokat’ın Erbaa ilçesi Hazıralan deresi mevkiinde askerlerin pususu sonucu yoldaşı Barış Aslan ile birlikte ölümsüzleşen Cem Ergüldü anıldı. Anma saygı duruşu ve şiir okumasıyla başlayarak Partizan ve YDG adına yapılan konuşmalarla birlikte Cem Ergüldü ile tanışan katılımcıların konuşmalarıyla devam etti.

Partizan ve YDG adına yapılan konuşmada; “Bugün burada Cem yoldaşın mezarı başında toplandık. Cem yoldaş 1996 yılında İzmir’de gençlik örgütüyle tanışıp bir çok faaliyette yer aldı. Yine İzmir’de Lise sorumluluğunu üstlendi. Bergama köylülerinin mücadelesine katkı sundu. 1998 yazında gerillaya katılarak şehitlerden boşalan her mevziiyi doldurmanın bilinci ile hareket etmiştir. Zorluklardan yılmayan fedakar yapısı ile yoldaşlarının yüreğinde farklı bir yer edinmişti.

Devrim ve komünizm mücadelesinde ölümsüzleşenlerin değeri bugün dünyaya baktığımızda haksız savaşların yaşandığı, binlerce insanın katledildiği Filistin’den Ukrayna’ya kadar türlü modern katliamın yaşandığı koşullarda çok daha kıymetlidir. Her türlüğü barbarlığın devam ettiği günümüzde devrim daha zaruridir. Dolayısıyla daha ileriye götürülmelidir. Bu düzenin halklara zulmetmekten, emekçilerin kanını emmekten başka bir görevi yoktur. Bizlerde kendi görevlerimize sahip çıkarak atılgan, bilgili, fedakar devrimci karakterini yükseltmeliyiz.” denildi

Cem Ergüldü’nün İzmir’de faaliyet yürüttüğü zamana tanık olan katılımcılar; çok genç olmasına rağmen olgun tavırlarının olması en akılda kalan özelliklerindendir. O dönemdeki herkes tarafından bu özelliği gözlemlenebilmekteydi. Mücadelenin yoğunlaştığı zamanlarda genç enerjisiyle faaliyete başlayıp yükseltendi. Bu hem İzmir için öyleydi hem de savaşın yoğun yaşandığı yerlere gitmesiyle de bu tavrını sürdürdü” şeklinde konuştular.