Kürt halkının türküsüne, zılgıtına düşmanlar!

Antep’in Şahinbey ilçesine bağlı Akdere Mahallesi’nde Sêrt-Pervarili bir ailenin düğünü sırasında gerçekleşen 50 kişinin yaşamını yitirdiği, 30’u ağır 100’e yakın kişinin yaralandığı bombalı saldırı ile ilgili Partizan açıklama yayınladı.

“Minbiç zaferine karşılık bir intikam”

Yayınlanan açıklamada, “ Kürt halkının kendisine, diline, türküsüne, zılgıtına düşmanlığın bir parçası olan bu saldırı; AKP’nin DAİŞ ile kurduğu ortaklığın, ülkeyi DAİŞ’in bir üssü haline getirişinin sonucudur ve suç ortaklığı gün gibi ortadadır. AKP tarafından açıktan beslenen, semirtilen DAİŞ’in Suriye’de aldığı yenilgilere, Rojava kazanımlarının can bedeli korunmasına ve Demokratik Suriye Güçleri’nin Minbiç zaferine karşılık bir intikam hamlesidir Dîlok’taki saldırı…”denildi.

“Dîlok kimi sokaklarında açıktan DAİŞ bayraklarının sallandığı bir bölge”

Yapılan katliama karşı “Kürt halkının türküsüne, zılgıtına düşmanlar” diyerek yayınlanan açıklamada Partizan, “Umuda, mutluluğa, sevince ve halkın her türlü rengine düşman olanların kana buladığı Dîlok, bilindiği üzere DAİŞ’in üs olarak kullandığı, kendisine ait gördüğü, kimi sokaklarında açıktan DAİŞ bayraklarının sallandırıldığı bir bölge haline gelmiştir. Reyhanlı, Amed, Adana, Mersin, Suruç, Ankara ve İstanbul’da görüldüğü gibi Dîlok’ta yaşanan bu saldırı da göz göre göre gerçekleşmiş ve AKP’nin Suriye politikasında iyiden iyiye çıkmaza girdiği ve daha önce düşman ilan ettiği Rusya, İran ve Suriye rejimine yaklaştığı bir dönemde devreye konulmuştur.” denilerek süreç açıklandı.

AKP katliamın bire bir failidir

Açıklamanın devamı ise şöyle, “Bu saldırı geçtiğimiz yıldan bu yana AKP tarafından sürdürülen savaş konseptinin devamıdır. Cizîr, Gever, Nisebîn, Sûr ve daha nice bölgeyi ablukaya alarak yakıp yıkan; Kürt halkının yaşadığı ve özyönetim kurmak istediği bölgeleri silmek isteyen AKP, Kürt ulusal güçleri ve gerillaları tarafından bölgede geriletilmiş olmanın da acısını yaşamaktadır. Dîlok katliamı; bu yüzden, AKP ve TC ordusunun tüm kirli savaş yöntemlerine rağmen gerilla karşısında çaresizliğiyle DAİŞ gibi çete unsurlarını devreye soktuğu ve birebir faili olduğu bir katliamdır.

Bu acının hesabını sormak boynumuzun borcu olsun!

Dîlok katliamını lanetliyor, halkımızı OHAL perdesi altında işlenen bu katliamı sokaklarda protesto etmeye çağırıyoruz. Halkımızın başı sağ olsun! Acımız da, öfkemiz de büyük! Bu acının hesabını sormak boynumuzun borcu olsun!”