“Kardeş halkımızın acısını paylaşıyoruz, biz bu acıyı iyi biliyoruz!”

Atina: Yunanistan’ın başkenti Atina’da 22 Temmuz tarihinde başlayan yangın 4. gününe girdi. 80’den fazla insanın yaşamını yitirdiği eylem için Atinaa’da bulunan Partizan okurları ve Turgut Kaya’ya özgürlük kampanyası aktivistleri Sintagma Meydanı’nda 25 Temmuz günü bir eylem gerçekleştirdiler.

Haftalardır Sintagma Meydanı’ndan Turgut Kaya’ya özgürlük şiarını eksik etmeyen Partizan okurları ve kampanya aktivistleri tarafından düzenlenen eylemde ilk olarak Partizan adına açıklama yapılırken, ardından Turgut Kaya’nın yangına ilişkin konuşması paylaşıldı ve son olarak da Turgut Kaya’ya özgürlük kampanyası aktivistleri tarafından hazırlanan açıklama paylaşıldı.

“Bizler faşizmi yaşayan bir coğrafyanın insanları olarak bu acıyı çok iyi biliyoruz”

Yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Günlerdir yoldaşımız Turgut Kaya’nın özgürlüğü için direndiğimiz Atina sokaklarında bugün 80’in üzerinde insanın yaşamını kaybettiği, belki kayıtlara dahi girmeyen yüzlerce hayvanın diri diri yandığı orman yangını sonrası kardeş Yunan halkının acısını paylaşıyor, kapitalizme isyanımızı bir kez daha haykırıyoruz.

Bu isyanımız sadece yaşamını yitiren insan ve hayvanların ya da doğanın tahribatına değil aynı zamanda ölümlerin gerçek sorumlusu kapitalizmedir. Yangının maden yataklarının bulunduğu bölgede başlaması, maden şirketlerinin bölgeyi yağma ve talan planlarına karşı başta bölge halkı olmak üzere yürütülen direniş bize bildik bir senaryoyu hatırlatıyor. Doğa talanının yanında silahlanma yatırımları nedeniyle daraltılan kamu yatırımları bize tanıdık geliyor.

Bizler faşizmi yaşayan bir coğrafyanın insanları olarak bu acıyı çok iyi biliyoruz. Bu sebeple acınızı paylaşıyor ve biliyoruz ki katliam ve yıkım nerede yaşanırsa yaşansın faturası halka kesilmektedir. 80’in üzerinde insanın yaşamını yitirmesi, yüzlerce orman canlısının yok olup gitmesi ve henüz tespit dahi edilmeyen canlıların hesabını verecek olan egemenlerdir. Sınırlar devletlerin kardeşlik bizimdir. Kardeş Yunan halkının acısı acımızdır.”